KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Putin oznámil vítězství nad Islámským státem v Sýrii, armádě nařídil návrat zpět do Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že jeho spojenectví se syrským diktátorem Bašárem al-Asadem přineslo ovoce v podobě vítězství nad Islámským státem. Během návštěvy vojenské základny u města Latákije na severovýchodě Sýrie Putin oznámil, že nařídil stažení „výrazné části“ ruských sil ze země. 

...

Putin pochválil ruské vojáky za jejich úspěchy v Sýrii

Rusko zasáhlo do syrského konfliktu v roce 2015 na základě žádosti syrského prezidenta Bašára al-Asada prostřednictvím leteckých úderů zaměřených na pozice teroristů z Islámského státu. Součástí vojenské pomoci byl i boj proti rebelům stojícím proti vládním jednotkám.


Putin, který navštívil syrskou leteckou základnu Hmímím, vydal rozkaz k započetí stažení ruských sil ze země. „Rozhodl jsem o tom, že se podstatná část ruského vojenského kontingentu, který se nachází v Sýrii, vrátí domů do Ruska,“ uvedl Putin, podle něhož ruská vojska pomohla syrské armádě „rozdrtit skupinu mezinárodních teroristů připravených bojovat.“

Ruský prezident dodal, že jestliže se teroristé opět objeví, budou čelit „takovým úderům, které nikdy před tím nezažili.“ Ruský vůdce také pochválil činnost svých vojsk, když řekl: „Prokázali jste ty nejlepší vlastnosti ruských vojáků. Naše vlast vám děkuje, mí přátelé.“ Putin si na letecké základně promluvil s piloty, kteří uvedli, že ještě během téhož dne ze základny odletí.


Ruský prezident údajně řekl svému syrskému protějšku, že bude v pondělí diskutovat o možnostech mírového urovnání v regionu s vůdci Egypta a Turecka. „Doufám, že se nám společně s Tureckem a Íránem podaří obnovit pokojný život a zahájit politický proces k řešení situace v Sýrii,“ řekl Putin.

Rusko chce modernizovat své základny v Sýrii

Podle syrské televizní stanice Asad poděkoval Putinovi za to, že jeho vojáci „účinně přispěli“ k boji proti terorismu v Sýrii, na což syrský lid „nikdy nezapomene“. „Suverénnost a nezávislost státu byla zachráněna, uprchlíci se vracejí domů, zatímco byly vytvořeny podmínky pro politické urovnání situace pod záštitou OSN,“ řekl ruský vůdce.


Na příští týden je naplánováno nové kolo syrských mírových rozhovorů v kazachstánské Astaně v rámci moskevského úsilí o ukončení šestiletého konfliktu. Dvoudenní rozhovory započnou dne 21. prosince a budou zaměřeny hlavně na osvobození zajatců, humanitární pomoc a podobně.

Generál Sergej Surovkin, který je vojenským velitelem v Sýrii, řekl že zbývající ruští vojáci, kteří v zemi ještě setrvají, budou zajišťovat „stabilizaci situace v zemi“. Ruské jednotky mohou využívat syrskou základnu Hmímím bez omezení, Moskva rovněž se Sýrií uzavřela dohodu o použití základny Tartus po dobu 49 let s případnou možností prodloužení.

Ruská armáda má v plánu tuto základnu modernizovat a rozšířit její přistávací dráhy, aby zde mohlo být více bojových letounů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek