KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Putin oznámil vyhlášení příměří v Sýrii a snížení počtu operujících ruských jednotek

Ruský prezident Vladimir Putin potvrdil, že klid zbraní v Sýrii vstoupí v platnost o půlnoci ze čtvrtka 29.12. na pátek 30.12.2016 a že za něj ručí Rusko a Turecko. Souhlasil také s omezením ruské vojenské přítomnosti v Sýrii. Vrchní velitelství syrské armády dnes vydalo prohlášení, ve kterém oznámilo „úplné celostátní zastavení nepřátelských akcí počínaje půlnocí“.

...

Syrská opoziční strana Národní koalice sil revoluce a syrské opozice se zastavením palby také souhlasila. Ahmed Ramadan, mluvčí strany, řekl: „Národní koalice podporuje tuto dohodu a nabádá všechny její strany, aby ji dodržovaly.“

Putin dnes řekl: „Byly podepsány 3 dokumenty. Prvním z nich je dohoda mezi syrskou vládou a ozbrojenou opozicí o zastavení palby na území Sýrie. Druhý dokument obsahuje soubor opatření, která mají za cíl klid zbraní potvrdit. Třetím dokumentem je oznámení o jejich připravenosti zahájit mírová jednání.“

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že syrská armáda se o půlnoci místního času chystá zastavit veškeré operace. Šojgu dále řekl, že pod zastavení palby se podepsalo 62 000 bojovníků povstaleckých skupin a že vyjednávání za účelem zajištění příměří probíhalo již po dobu 2 měsíců.

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu již dříve řekl, že usilují o příměří a ukončení konfliktu, který začal v roce 2011.

Ačkoli jsou Turecko a Rusko v rámci konfliktu nepřátelskými stranami, po pádu Aleppa, které minulý týden podlehlo vojskům syrského režimu, začaly obě země intenzivně pracovat na uzavření příměří, při čemž proces vyjednávání nezahrnoval ani nezahrnuje Spojené státy americké.

Celostátní zastavení palby přichází po dohodě pro Aleppo zprostředkované Tureckem a Ruskem, která umožnila evakuaci desetitisíců civilistů.

Ankara a Moskva jsou v syrské občanské válce v opačných táborech. Turecko usiluje o odstranění prezidenta Bašára al-Asada, kterého ale podporuje Rusko a Írán.

Tyto země nicméně v poslední době navázaly užší spolupráci na území Sýrie, zejména po dohodě z léta tohoto roku, která vrátila do normálu jejich vztahy, jež minulý rok narušilo Turecko sestřelením ruského válečného letadla.

Obnovené vřelé vztahy přežily i atentát na ruského velvyslance Andreje Karlova, kterého minulý týden zastřelil turecký policista mimo službu.

Cavusoglu řekl, že pokud by byl klid zbraní úspěšný, proběhla by politická jednání mezi Asadovým režimem a opozicí, a to v Astaně, hlavním městě Kazachstánu. Dále uvedl, že tato jednání v Astaně, na která bude dohlížet Rusko a Turecko, nebudou alternativou k jednáním OSN, jež se obvykle konají v Ženevě, ale pouze jejich doplněním.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek