KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Putin posílá armádu k severokorejským hranicím, bojí se uprchlíků v případě války

Ruský prezident Vladimir Putin posílá vojenské jednotky a techniku na ruskou hranici se Severní Koreou z důvodu panujícího rizika, že Spojené státy na Kim Čong-una zaútočí. Putin se podle všeho obává, že pokud by Donald Trump zahájil proti Pchjongjangu vojenský úder, bude ze země chtít utéct velké množství uprchlíků na sever právě do Ruska.

...

Putinova akce přichází několik dní poté, co Čína z podobných důvodů poslala na svou hranici se Severní Koreu 150 000 vojáků.

Ve čtvrtek ráno byly zveřejněny videozáběry, které podle všeho zachycují, jak Putin pomocí přemísťování jednotek a vybavení posiluje ochranu své 17,5 km dlouhé hranice se Severní Koreou.

Jedno z videí údajně zobrazuje jeden ze tří vlaků naložených vojenským vybavením, který se přibližuje k hranici se Severní Koreou. Další video má zachycovat pohyb vojenského vrtulníku směrem k hranici a manévry armádních bojových vozidel v drsném terénu. Dle dalších zpráv probíhala vojenská přeprava i po silnicích.

V Rusku panují obavy, že v případě vypuknutí vojenského konfliktu by země mohla čelit exodu uprchlíků ze Severní Koreji, což by mohlo vést k humanitární krizi. Putin byl ale také varován, že pokud Spojené státy zaútočí na Kim Čong-unova jaderná zařízení, mohlo by Rusko být rychle kontaminováno.

„Místní lidé spatřili vlaky naložené vojenským vybavením jedoucí směrem k Přímořskému kraji přes Chabarovsk,“ napsal mediální portál primemedia.ru, který toto dění spojil se severokorejskou krizí.

Vojenský veterán Stanislav Sinitsyn řekl: „Během minulého týdne byl pozorován přesun vojenského vybavení různými dopravními prostředky do jižních oblastí přes Přímořský kraj. Mnozí to uvádí do souvislosti se situací na Korejském poloostrově. Na videu jsou zachyceny dělostřelecké systémy, které slouží buď k podpoře jednotek, nebo k obraně před útočníkem.“

„Tento přesun vybavení znamená, že orgány naší země drží se situací krok a přijímají preventivní, ale nezbytná opatření. Když se situace, zejména co se týče vojenských událostí, zhorší, sledují ji pozorněji ozbrojené síly všech sousedních zemí, a my nejsme výjimkou.“

„Nebylo by to poprvé, co Severní Korea porušila mír v oblasti, proto si tato situace zaslouží pozornost.“

Ruské úřady odmítly uvést přesné důvody přesunů jednotek a vybavení, nicméně uvedly, že v oblasti Zabajkalska nedávno skončila vojenská cvičení. Několik místních zdrojů má podle všeho za to, že přesuny mají nepochybně souvislost s korejskou krizí.

Námořní přístav Vladivostok, kde má Rusko obrovské množství vojenských sil, je od Severní Koreji vzdálen méně než 160 km.


Foto: DailyMail

Konstantin Asmolov, odborník na Severní Koreu z Dálněvýchodní federální univerzity, řekl: Pokud Spojené státy zasáhnou raketami severokorejská jaderná zařízení, radioaktivní mrak dosáhne Vladivostoku během dvou hodin.“ Asmolov dále varoval, že v případě plnohodnotné války „zaplaví Rusko hladoví žadatelé o azyl“.

Rusko ve středu zablokovalo odsouzení posledního severokorejského raketového testu Radou bezpečnosti OSN, a to i přesto, že Čína, jejíž hranice se Severní Koreu je mnohem delší, silně formulované prohlášení Spojených států podpořila.


Navrhované prohlášení požadovalo, aby Severní Korea „již neprováděla žádné další jaderné testy“ a zastavila odpalování raket. Poslední test provedl Pchjongjang v neděli a dopadl neúspěšně.

Dle diplomatů Rady chtělo Rusko zahrnout také formulace obsažené v předchozím prohlášení, které zdůrazňovaly potřebu dosáhnout řešení pomocí dialogu.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov řekl: „Bohužel si musíme přiznat, že riziko vážného konfliktu v této oblasti se výrazně zvýšilo,“ a vyzval všechny strany k „prokázání zodpovědnosti“, aby se předešlo další eskalaci.


Autor: VoZ

Zdroj: DailyMail

Foto: AP / YouTube

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek