KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Putin se staví proti bojkotu olympiády. Účast státu na dopingové aféře prý není prokázána

5. prosince 2017 vyřadil Mezinárodní olympijský výbor Rusko z účasti na olympijských hrách v Pchjongčchangu. Ruští sportovci mohou soutěžit pod neutrální vlajkou, pokud budou souhlasit a splní několik dalších podmínek.

...

Co řekl Putin

„Ruské úřady nebudou bránit účasti jednotlivých sportovců na olympijských hrách v Pchjongčchangu v roce 2018,“ řekl prezident Vladimir Putin na setkání s pracovníky závodu GAZ. „Důležité je to, že podle závěrů komise neexistuje v Rusku žádný systém státní podpory dopingu. To je důležitý závěr,“ dodal.


dpa picture alliance / Alamy / Vida Press

Mezinárodní olympijský výbor sám kontaktuje ruské sportovce a nabídne jim účast na hrách pod neutrální vlajkou. Názory sportovců na to, zda by se měli za těchto okolností her účastnit, se ale rozcházejí. Například ruský krasobruslař Jevgenij Medveděv prohlásil: „Nemohu přijmout nabídku účastnit se olympijských her, aniž bych byl pod ruskou vlajkou.“ Většina sportovců zatím odmítá rozhodnutí MOV jakkoli komentovat.

Ruský hokejový tým apeloval na prezidenta, aby vydal prohlášení, v němž sportovce podpoří a vystoupí proti bojkotu olympiády. Prezident, jak se zdá, tuto prosbu vyslyšel.

Fakta

Zpráva Mezinárodního olympijského výboru (MOV), která se věnuje diskvalifikaci Ruska na olympijských hrách, začíná slovy, že v zemi existuje „systém manipulace s antidopingovými pravidly“. Uvádí se v ní, že systém státní podpory dopingu existoval minimálně na úrovni ministerstva sportu. Světová antidopingová agentura WADA (World Anti-Doping Agency) došla k závěru, že celý proces řídil náměstek Jurij Nagornych.

Právě na základě této zprávy se rozhodlo.


Adrian Dennis / AFP / Scanpix / LETA

Za hlavu celého dopingového podvodu byl považován ministr sportu Vitalij Mutko. Jeho jméno je zmíněno v korespondenci o utajení dopingových testů. Přímý důkaz o jeho zapojení do podvodu ale nebyl nalezen.

MOK tedy konstatuje, že nebyl nalezen důkaz o účasti „nejvyšších orgánů státní moci“ na systému podpory dopingu. Nicméně Rusko se zavázalo dodržovat Mezinárodní úmluvu proti dopingu ve sportu (ratifikovanou v roce 2006) a země (konkrétněji ministerstvo sportu) nese v této věci plnou zodpovědnost.

Zpráva MOV skutečně nemluví o „státní dopingové podpoře“, výbor však dospěl k závěru, že úředníci ve federálním ministerstvu byli zapojeni do rozsáhlého systému pro podporu dopingu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek