KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Putin: Ti, kdo zažehli nepokoje na Středním východě, otevřeli cestu teroristům

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek uvedl, že ti, kdo mohou za destabilizaci v zemích Blízkého východu, tímto jednáním otevřeli dveře teroristům. Hovořil podle svých slov o těch skupinách, které se snažily ze zemí v tomto regionu vyhnat nepohodlné režimy.

...

Rusko se vnímá jako jeden z vedoucích národů v boji proti terorismu

Jaký byl výsledek? Lidé šli proti sobě, byla zničena státnost a ti, kteří za to mohou, si, jak my říkáme v Rusku, umyli ruce a otevřeli cestu pro radikály, extremisty a teroristy,“ uvedl ruský prezident.

Putin také hovořil o společném boji proti terorismu. „Každý civilizovaný stát musí přispívat ke zničení teroristů, musí potvrdit svou solidaritu, a to nikoliv jen prohlášeními, ale konkrétními opatřeními. To znamená, že by neměly existovat žádné dvojí standardy, žádné kontakty s teroristickými organizacemi, žádné pokusy o jejich využití k vlastním účelům,“ řekl ruský prezident.

Podle Putina ruská armáda v Sýrii bojuje za svou zemi a snaží se teroristy zničit, dokud jsou od Ruska ještě daleko. I to je důvod, proč se ruské vojsko přesunulo do Sýrie na základě legitimní žádosti.

„V boji s terorismem prokázalo Rusko svou extrémní odpovědnost a své vedoucí postavení," řekl ruský prezident. 

Země Blízkého východu ještě donedávna prosperovaly

Putin také vyjádřil své přesvědčení, že úsilí jedné země není dost k poražení mezinárodního terorismu. „Je nemožné porazit mezinárodní terorismus prostřednictvím snahy jedné země. Zejména v podmínkách, kdy jsou světové hranice prakticky otevřené a dochází k novému přesídlení národů,“ řekl ruský vůdce.

Ke zhoršení situace také přispěla finanční podpora teroristů. Putin řekl, že nyní rostou problémy hlavně v Afghánistánu. „Stabilní a donedávna prosperující země Blízkého východu, jako je Irák, Sýrie, či Libye, se obrátily do zóny chaosu a anarchie, odkud nyní přichází hrozba pro celý svět,“ řekl Putin.

Rusko pozastavilo stavbu Turkish Stream


Foto: ©  ITAR-TASS/Ruslan Shamukov

Rusko se rozhodlo pozastavit miliardový projekt stavby plynovodu Turkish Stream. Stalo se tak kvůli nedávnému incidentu, kdy turecká stíhačka sestřelila u tureckých hranic se Sýrií ruský bombardér. V reakci na tuto událost Rusko přetrhalo s Tureckem obchodní i politické vztahy a obviňuje jej ze spolupráce s teroristy.

Až na konci minulého měsíce se Vladimir Putin dočkal od tureckého prezidenta Erdogana požadované omluvy.

Dohody o výstavbě tureckého plynovodu bylo dosaženo v prosinci roku 2014, podle původního plánu mělo mít potrubí kapacitu průtoku plynu až 63 miliard metrů krychlových ročně.

Potrubí měla být celkem čtyři, v říjnu tohoto roku bylo rozhodnuto, že budou potrubí jen dvě kvůli plynovodu Nord Stream, který má pokrýt zvyšující se evropskou poptávku po plynu. Další osud projektu je zatím stále nejistý.

 

Autro: ElS

Zdroj: TASS

Foto: © Mikhail Metzel/TASS

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek