KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Québec bude muset přehodnotit zákaz obličejových závojů kvůli právním problémům

Nový zákon schválený v kanadském Québecu, který zakazuje zakrývání obličeje při poskytování nebo přijímání veřejných služeb, není schopen čelit právním problémům, jež se k němu pojí. Podle kanadských právníků by však soudní proces ohledně přehodnocení zákona mohl trvat několik let. 

...

Podle právníka a zároveň kritika zákona je v Québecu minimum muslimských žen, které si zakrývají celý obličej

„Obvykle na sebe neberu roli proroka, protože by to mohlo být nebezpečné. Ale málokdy jsem měl takový pocit jistoty, že bude zákon zrušen, jako nyní,“ uvedl kanadský právník Julius Gray z advokátní kanceláře v Montrealu zabývající se lidskými právy.

Zákon číslo 62, jenž byl schválen minulý týden, ukládá zaměstnancům veřejných služeb i těm, kteří tyto služby využívají, povinnost udržovat odkrytý obličej. Zákaz zahrnuje veřejné instituce jako školy či nemocnice, ale i veřejnou dopravu.

Zatímco vláda obhajuje zákon s tím, že je nábožensky neutrální, kritici tvrdí, že je nespravedlivě zaměřen na muslimské ženy, které si tváře zakrývají. Gray uvedl, že zákon jasně porušuje svobodu náboženského vyznání, právo na rovnost a dost možná i neomezený přístup ke zdravotní péči.

Právník dodal, že se Québec pokusí odůvodnit zákon číslo 62 na základě Kanadské listiny práv a svobod, v níž se uvádí, že omezení individuálních práv ze strany státu musí být ospravedlněno v rámci „svobodné a demokratické společnosti.“

Zatímco přesný počet muslimských žen v Québecu, které nosí nikáb, není znám, podle Graye se jedná jen asi o 30 až 40 žen. „Myslím si, že je to špatný zákon, který by neměl být platný,“ řekl kanadský advokát s tím, že muslimské ženy už tak patří mezi „nejslabší členy společnosti.“

V Montrealu lidé protestovali proti zákonu se zakrytými obličeji

Skupiny bojující za lidská práva i ženy, které by zákon poškodil, řekly kanadským médiím, že zákon studují a snaží se určit další kroky. Zákon by mohl být zpochybněn osobou, jež by se odmítla odhalit, což by mohlo vyústit v soudní bitvu u Nejvyššího soudu.

Vláda v Québecu pevně obhajovala svůj zákon i přes mohutné protesty v Montrealu, který je největším městem provincie. Demonstranti na sobě měli šály, masky a další předměty zakrývající jejich obličeje, jimiž proti zákonu protestovali. Shaheen Ashrafovová z Kanadské rady muslimských žen (CCMW) mezitím uvedla, že je zákon pro mnoho lidí stále velmi nejasný a nejednoznačný.

„Lidé mají právo protestovat, protože jsou zmateni a rozčileni, jelikož se jim nelíbí, jak vláda zasahuje do způsobu, jakým se oblékají,“ řekla Ashrafová. Ta také uvedla, že CCMV napsala předsedovi vlády v Québecu Phillipu Couillardovi, že se proti zákazu postaví.


Christinne Muschi/Montreal Gazette

Vláda se snaží zákon objasnit

Ministryně spravedlnosti Stephanie Valleeová se v úterý omluvila za to, že zákon nebyl upřesněn bezprostředně po svém schválení. Ministryně na tiskové konferenci řekla, že je zákon zaměřen na zaměstnance veřejného sektoru, či jeho uživatele, kteří musí být okamžitě identifikovatelní v případě, že poskytují či vykonávají veřejnou službu.

„Snažíme se zajistit, abychom mohli kohokoliv ihned identifikovat,“ uvedla Valleová. Například muslimská žena by dle tohoto zákona měla odhalit svůj obličej na palubě veřejného autobusu nebo metra, pokud má dopravní průkaz s fotografií. Obličej si pak po dobu jízdy může znovu zakrýt.

Ženy by také měly mít odhalený obličej během rozhovoru s lékařem či knihovníkem, nikoliv však v případě, pokud sedí u lékaře v čekárně nebo si vybírají knihy v knihovně. Nicméně například dopravní podniky vznesly otázku, jak bude zákon prováděn v praxi, zatímco jejich zaměstnanci uvedli, že nechtějí o těchto věcech rozhodovat. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek