KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Québec zakázal obličejové závoje ve veřejném sektoru včetně dopravy, škol a nemocnic

Zákonodárci z kanadské provincie Québec schválili nové právní předpisy zakazující nošení závojů zahalujících obličej všem, kdo pracují nebo se pohybují ve veřejných službách. Zákaz, který byl schválen po letech diskuzí, vyvolal hněv místních muslimských komunit. 

...

Podle muslimské komunity se jedná o diskriminaci muslimských žen

Cílem zákona číslo 62 je „podpořit dodržování náboženské neutrality“ a jedná se o vůbec první takový zákon na severoamerickém kontinentu. Podle zákona, který vstoupí v platnost 1. července 2018, bude muset mít každý jedinec ve veřejném sektoru odkrytou tvář, pokud to nebude nutné vzhledem k pracovním úkonům.  

Zakrytý obličej tak nebudou moci mít například zdravotní sestry ani pacienti, univerzitní profesoři ani studenti či řidiči autobusů ani cestující. Zatímco zákon neřeší konkrétní typ náboženského závoje, kanadští muslimové se proti zákonu okamžitě vyhranili. Podle muslimských komunit se jedná o diskriminaci muslimských žen, přičemž tím bude porušeno jejich právo na náboženský projev.

„Vláda Québecu prosazuje předložením této diskriminační legislativy nebezpečnou politickou agendu zaměřenou na menšiny, zatímco se upíná na populismus namísto toho, aby se řídila principiálním řízením,“ uvedl výkonný ředitel Národní rady kanadských muslimů (NCCM).

Podle vlády Québecu se jedná o otázku bezpečnosti

„Stát není neutrální, jakmile vyžaduje, aby žena odhalila jakoukoliv část svého těla navzdory svému svědomí v rámci podmínek stanovených pro veřejné služby,“ dodala koordinátorka pro veřejné záležitosti u NCCM.

Předseda vlády Philippe Couillard uvedl, že se jedná především o otázku „komunikace, identifikace a bezpečnosti.“ „Jsme ve svobodné a demokratické společnosti. Pokud s vámi mluvím, pak byste měli vidět mou tvář a já zase tu vaši. Je to jednoduché,“ řekl Couillard. Dva předchozí pokusy o prosazení zákona selhaly, poprvé byla legislativa navržena v roce 2010, podruhé v roce 2013.

Zatímco se v Severní Americe jedná o první opatření svého druhu, v Evropě se s těmito zákony doslova roztrhl pytel. Francie a Belgie zakázaly obličejové závoje na veřejnosti v roce 2011, Bulharsko a Nizozemsko v roce 2016, Rakousko letos a Dánsko se na totéž v současnosti připravuje.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek