KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouská aktivistka zatčena za nabádání migrantů k přechodu řecko-makedonských hranic

Rakouská dobrovolnice působící v uprchlickém táboře na makedonsko-řecké hranici byla dočasně zatčena v souvislosti s nebezpečným přechodem uprchlíků přes rozvodněnou řeku a následné nelegální vniknutí na území Makedonie. Řeku v týdnu přešlo přes tisíc migrantů, zemřeli při tom tři lidé.  
...

Uprchlíky k přechodu údajně navedli dobrovolníci a aktivisti

Zhruba 1 500 uprchlíků tento týden přešlo ledovou řeku na hranicích mezi Řeckem a Makedonií v naději, že se dostanou dále do Evropy a vyhnou se deportaci do Turecka (čtěte ZDE). Uprchlíky k tomu údajně navedli dobrovolní pracovníci a aktivisté, kteří jim poskytli letáky popisující trasu přes „vyschlou“ řeku.

Tři uprchlíci z Afghánistánu včetně těhotné ženy a její dospívající sestry však cestu přes rozvodněnou řeku nezvládli a při hromadném přechodu s ostatními lidmi se utopili. Stovky lidí dovedla pohraniční policie od řeky zpět k hranicím.

Makedonští pohraničníci rovněž ihned začali všechny, kdo ilegálně přešli hranici, vracet na nákladních vozech zpět do Řecka (čtěte ZDE).

Spolu s 40 novináři a dalšími aktivisty byla kvůli této události dočasně zatčena i rakouská dobrovolnice a fotografka Fanny Müller-Uriová z Vídně. Skupina zadržených byla makedonskými orgány držena po dobu 12 hodin, byly jim odebrány veškeré kamery a fotoaparáty a všichni museli zaplatit pokutu ve výši zhruba 300 eur.

As migrants pull themselves out of the water and struggle up a muddy bank they are offered help by others who have crossed before them

Dav stovek uprchlíků na jejich cestě k pohraniční řece a při jejím překonávání bedlivě sledovala skupinka novinářů a aktivistů s fotoaparáty i kamerami.

Aktivistka vinu odmítá, migranti podle ní měli vlastní informační zdroje

Po svém propuštění fotografka uvedla, že neví nic o zmiňovaných letácích, které měly vysvětlovat, jak se dostat přes řeku. Prohlásila, že podle jejího názoru uprchlíci měli své vlastní informační sítě. „Lidé, kteří podnikají tuto cestu, nepotřebují takovéto návody. Zaprvé si cestu zjistí sami a za druhé jsou si plně vědomi všech rizik,“ uvedla aktivistka.

Letáky navádějící migranty k nelegálnímu překročení hranic však byly zaznamenány i britskými médii, údajně na nich byl podrobný návod, jak se dostat k řece, a to včetně mapy.

Müller-Uriová dodala, že některé mezinárodní policejní jednotky podporované makedonskými úřady slovně napadaly novináře a že jednotlivé bezpečnostní síly mezi sebou vedly spory o to, kdo má co na starosti.

Rakouská aktivistka se vydala do Idomeni, obce na řecko-makedonských hranicích, kde uvízly tisíce uprchlíků, v rámci projektu Moving Europe. Projekt má uprchlíky informovat o jejich zákonných právech. 

 

Autor. ElS

Zdroj: The Local

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (3 příspěvků)

Komentáře (3)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Takovou svini seřezat gumovým pendrekem, flastr 1000 € a min. desetiletý zákaz vstupu do Makedonie....
Mám rád lidi kteří každého, kdo má strach z uprchlíků a islámu označují za rasistu a nácka ale zároveň oni sami nemají problém nabádat lidi k porušování zákonů. Tady končí sranda, když stát rozhodne, že někoho nepustí na své území a někdo mu pomůže nelegálně se tam dostat ... není to tak dlouho, co se za tohle střílelo...můžou být všichni ti novináři a aktivisti rádi, že za ten tijátr, co tam v té řece předvedli, jim jenom vzali hračky na natáčení a dali jim směšnou pokutu. Mohli je taky všechny pozavírat, jaký je rozdíl mezi tímhle a nelegálním převaděčstvím? Se furt píše, jak z toho někdo má byznys a nakonec zjistíme, že to ještě snad dělají ty naše slavné neziskovky.
Dámy z neziskovek,vysokoškolačky,jsou obyčejné nadržené feny,které nemají šanci vykonávat normální zaměstnání,proto se zviditelňují takhle.Jejich životní styl je užívat si,fetovat,nepracovat,pelešit se s negrama a arabáčema a cestovat.Rodiče a stát je v tom podporuje.Kdysi platilo,kdo nepracuje,ať nejí.Bohužel,je jiná doba,protože tihle vítači s titulama by pochcípali hlady!