KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouská policie odhalila mezinárodní gang pašeráků uprchlíků z Turecka do Vídně

Policisté v Dolním Rakousku zatkli skupinu zločinců, kteří zřejmě po dobu deseti let pašovali na lodích, letadlech i po souši migranty do Vídně. Ti přitom často byli vystaveni nelidským podmínkám. Gang si na svém nelegálním byznysu za tu dobu vydělal asi 15 milionů eur (více než 400 milionů korun).

...

Turci pašovali uprchlíky z Istanbulu do Vídně

Většina členů gangu pochází z Turecka a podle sdělení dolnorakouského policejního ředitele Franze Pruchera „využívali tří pašeráckých tras přes Balkán a Ukrajinu k ilegálnímu transportu lidí do Vídně.“

Při jedné ze svých posledních akcí pašeráci převáželi skupinu sedmi mužů, kteří byli po dobu čtyř dnů uvězněni v cisterně s pouhým litrem vody.

Policii za její práci poblahopřál a poděkoval rovněž rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka a dodal: „Naše strategie mezinárodní spolupráce je nejúčinnější zbraní v boji proti této mafii.“ S pátráním po tomto bezohledném gangu rakouským kolegům pomáhali i policisté z Maďarska a Srbska.

Celkem bylo zatčeno deset pachatelů tureckého původu, kteří převáželi migranty a uprchlíky ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Pákistánu. Účtovali si za to „cestovní náhrady“ v průměrné výši 8000 eur (216 000 korun) na osobu.

Část migrantů zůstala v Rakousku, část pokračovala na Západ

Z Vídně část migrantů ilegálně pokračovala do Německa, Švédska nebo Francie. Sobotka dodal, že tisíce převážně ekonomických migrantů, mezi kterými převažují mladí muži, zůstaly v Rakousku.

Tři další členové gangu stále zůstávají na svobodě. Jsou to Turci ve věku 30, 48 a 50 let, o kterých jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že transporty z Istanbulu do Vídně řídili, organizovali a rovněž shrábli většinu zisku. „Tito lidé nerespektují hranice ani žádné zákony. Zajímá je jen jejich zisk a jsou zcela lhostejní k lidskému utrpení,“ řekl Prucher.

V Makedonii byl navíc zatčen 39letý Kosovan, který pro gang sháněl další pašeráky a vymýšlel nové trasy.

Sobotka dodal, že tyto skupiny pašeráků lidí v současné době vydělávají velké peníze, jejichž výše přesahuje zisky pašeráků a distributorů drog, a vyzval k totálnímu uzavření balkánské migrační trasy, což by jejich plány zmařilo.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: UNHCR / L. Boldrini

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek