Turci pašovali uprchlíky z Istanbulu do Vídně

Většina členů gangu pochází z Turecka a podle sdělení dolnorakouského policejního ředitele Franze Pruchera „využívali tří pašeráckých tras přes Balkán a Ukrajinu k ilegálnímu transportu lidí do Vídně.“

Při jedné ze svých posledních akcí pašeráci převáželi skupinu sedmi mužů, kteří byli po dobu čtyř dnů uvězněni v cisterně s pouhým litrem vody.

Policii za její práci poblahopřál a poděkoval rovněž rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka a dodal: „Naše strategie mezinárodní spolupráce je nejúčinnější zbraní v boji proti této mafii.“ S pátráním po tomto bezohledném gangu rakouským kolegům pomáhali i policisté z Maďarska a Srbska.

Celkem bylo zatčeno deset pachatelů tureckého původu, kteří převáželi migranty a uprchlíky ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Pákistánu. Účtovali si za to „cestovní náhrady“ v průměrné výši 8000 eur (216 000 korun) na osobu.

Část migrantů zůstala v Rakousku, část pokračovala na Západ

Z Vídně část migrantů ilegálně pokračovala do Německa, Švédska nebo Francie. Sobotka dodal, že tisíce převážně ekonomických migrantů, mezi kterými převažují mladí muži, zůstaly v Rakousku.

Tři další členové gangu stále zůstávají na svobodě. Jsou to Turci ve věku 30, 48 a 50 let, o kterých jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že transporty z Istanbulu do Vídně řídili, organizovali a rovněž shrábli většinu zisku. „Tito lidé nerespektují hranice ani žádné zákony. Zajímá je jen jejich zisk a jsou zcela lhostejní k lidskému utrpení,“ řekl Prucher.

V Makedonii byl navíc zatčen 39letý Kosovan, který pro gang sháněl další pašeráky a vymýšlel nové trasy.

Sobotka dodal, že tyto skupiny pašeráků lidí v současné době vydělávají velké peníze, jejichž výše přesahuje zisky pašeráků a distributorů drog, a vyzval k totálnímu uzavření balkánské migrační trasy, což by jejich plány zmařilo.


Autor: jil

Zdroj: The Local

Foto: UNHCR / L. Boldrini