KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakousko projednává zákon, který by odmítnutým žadatelům o azyl odebral jídlo a ubytování

Rakouská vláda zvyšuje tlak na odmítnuté žadatele o azyl. Nově představený návrh zákona by v případě schválení totiž umožnil úřadům, aby přestaly poskytovat jídlo a ubytování všem těm, kteří odmítnou zemi opustit.

...

Soubor opatření, který ještě čeká na schválení parlamentem, zahrnuje také dodatky stanovující pokuty či tresty odnětí svobody pro migranty, kteří poskytnou falešné informace o své totožnosti.

„Je to důležitý signál. Odmítnutí žadatelé o azyl se vždy budou snažit znovu vstoupit do Rakouska. Azylový systém v Evropě může fungovat pouze s jasně danými pravidly,“ řekl rakouský ministr obrany ze Sociálně demokratické strany Hans Peter Doskozil.

Žadatelé o azyl, jejichž žádost byla zamítnuta a kteří se mohou bezpečně vrátit do své rodné země, ale místo toho se rozhodnou zůstat v Rakousku, budou čelit pokutě ve výši až 15 000 eur (zhruba 400 000 Kč), nebo trestu odnětí svobody ve výši až 18 měsíců.

Iniciativa navrhuje také zřízení speciálních návratových center v tranzitních prostorech letišť, kam by mohli být odmítnutí azylanti umístěni v případě, že u sebe nemají nezbytné dokumenty.

„Tito lidé dostanou peníze, aby si mohli postavit nové domy ve svých rodných zemích,“ řekl ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Přesnou částku těchto peněz však neuvedl.

Migrantům v Rakousku jsou poskytovány tzv. základní služby jako bezplatné ubytování, lékařská péče, jídlo a příspěvek 40 eur za měsíc (cca 1 000 Kč). Ti, jejichž žádost bude zamítnuta, nebudou mít podle Sobotky k těmto službám přístup.

„První věc je v podstatě to, že od rakouské vlády nedostanou nic, pokud jim nebude uděleno právo zde pobývat. Je tak těžké to pochopit?“ řekl ministr vnitra novinářům.

Případné schválení tohoto návrhu zákona by mělo dopad zhruba na 2000 migrantů, jejichž žádost byla zamítnuta, ale kterým jsou stále poskytovány zmíněné služby.

V roce 2015 přivítalo Rakousko zhruba 90 000 žadatelů o azyl, což činí více než 1 % jeho obyvatelstva. Další stovky tisíc lidí zemí pouze prošly s cílem dostat se do Německa či někam jinam.

Rakousko zápasí s přílivem migrantů již od samého začátku a ke svému trestnímu zákoníku přidalo již řadu dodatků s cílem migranty odradit. Vláda tyto činy odůvodňuje tvrzením, že se snaží chránit sociální fondy a místní pracovní trh.

V únoru Doskozil také řekl, že vláda pracuje na návrhu zákona, který by Rakousku umožnil posílat vojenské jednotky do dalších evropských zemí, aby hlídaly rakouské hranice.


Autor: VoZ

Zdroj: Merkur.de

Foto: © Leonhard Foeger / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek