KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouský ministr požaduje zřízení nových uprchlických center mimo území EU

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz vyzval k vytvoření nových uprchlických center za hranicemi Evropské unie. Za vhodné lokality považuje například Gruzii nebo země na západním Balkáně.

...

Centra by mohla být v Egyptě, Gruzii nebo na Balkáně

„Potřebujeme nová uprchlická centra mimo Evropskou unii, která by byla provozována ve spolupráci s UNHCR (Agenturou OSN pro uprchlíky),“ řekl Kurz v rozhovoru pro německý list Bild.

Podle rakouského ministra zahraničí není důležité, kde se budou tábory nacházet. Důležité ale je, aby tyto tábory „poskytly ochranu“ a aby „lidé, kteří se ilegálně pokoušejí dostat do Evropy, byli vráceni zpět.“

Tato zařízení by podle Kurze mohla být v Egyptě, Gruzii nebo v západobalkánských zemích. Současně by pro nelegální migranty měla být uzavřena středomořská trasa.

Je mnohem jednodušší zastavit a vrátit zpět někoho, kdo stojí na vnějších hranicích EU, než když se nastěhuje do bytu ve Vídni nebo v Berlíně,“ řekl Kurz.

Na otázku, jestli v souvislosti s migrační vlnou hrozí Evropě islamizace, Kurz odpověděl, že v Evropě je svoboda náboženského vyznání, ale pro politický islamismus v Evropské unii „není žádné místo“.

Toto Kurzovo prohlášení přichází před očekávaným oživením balkánské trasy v souvislosti s příchodem příznivějšího jarního počasí.

Evropská unie se již několik let potýká s nárůstem počtu žadatelů o azyl vyvolaným zejména krvavým konfliktem v Sýrii, kvůli kterému z této země uprchlo asi 4,8 milionu lidí. Většina uprchlíků ze Středního východu přežívá v táborech v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Egyptě a Iráku, ale přibližně jeden milion z nich se dostal do Evropy.

S nimi do Evropy přišly i statisíce dalších uprchlíků převážně ze severní Afriky, kteří sem míří za lepším životem.

Kurz požaduje inspiraci australským modelem

Kurz patří dlouhodobě k nejtvrdším kritikům uprchlické politiky EU. V říjnu loňského roku označil Evropskou unií navrhované uprchlické kvóty za „naprosto nereálné“. Tvrdí, že přerozdělování uprchlíků podle těchto kvót nefunguje, protože většina zemí není schopná přijmout velký počet žadatelů o azyl a Evropa nad situací „ztratila kontrolu“.

Loni Kurz navrhl, aby se Evropa inspirovala azylovou politikou australské vlády, která žadatele o azyl dlouhodobě internuje na malých tichomořských ostrovech a až po pečlivém zvážení jejich žádosti je buď pustí do Austrálie, nebo vrátí zpět.

„Australský model nemůžeme samozřejmě kompletně převzít, ale jeho principy se v Evropě můžeme inspirovat,“ řekl Kurz loni v létě.

Letos v únoru rakouská vláda oznámila, že chce zvýšit tlak na odmítnuté žadatele o azyl tím, že jim přestane poskytovat stravu a ubytování. Současně chce prosadit zákony, podle kterých by bylo možné udělit pokutu až 15 000 eur (400 000 korun) nebo i trest odnětí svobody až na 18 měsíců žadatelům, kteří sdělují nepravdivé informace o své identitě.


Autor: jil

Zdroj: Bild

Foto: ©Heinz-Peter Bader / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek