KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rakouský ministr zahraničí prosazuje zákaz muslimského šátku pro všechny státní zaměstnance

Všem státním zaměstnancům včetně učitelů ve školách musí být podle rakouského ministra pro zahraničí a integraci Sebastiana Kurze zakázáno nosit jakékoliv muslimské šátky. Kurz již pracuje na nových předpisech spolu se svou muslimskou kolegyní Munou Duzdarovou, rakouskou ministryní pro rozmanitost.

...

Omezena má být i distribuce Koránu

Kurz, který je členem Konzervativní lidové strany (OVP) uvedl, že je Rakousko sekulárním státem, který nemá problémy například s křesťanskými kříži umístěnými na stěnách školních tříd. „Kříže v učebnách nebudou nijak zpochybňovány. Jsou totiž součástí naší historicky pěstované kultury v Rakousku,“ uvedl ministr.

Kurz chce rovněž prosadit celostátní zákaz celotělových závojů a omezit distribuci Koránu ze strany saláfistů. Ministryně Duzdarová vypověděla, že autoři návrhu nového zákona vše probírali se „všemi náboženskými komunitami“.

„Pokud chcete probírat náboženské oděvy a symboly, musíte to projednat v souladu se všemi náboženstvími,“ uvedla Duzdarová. Ministryně také potvrdila, že nikdo nemůže být na pracovišti z náboženských důvodů diskriminován.

Návrh se nelíbí muslimským organizacím

V současné době není stanovena žádná lhůta, v níž by měly být nové návrhy zaslány do parlamentu. V případě, že zákonodárci legislativu podpoří, bude zákon ještě přísnější než ve Francii, kde jsou zakázány jen celotělové závoje.

Rakouské muslimské skupiny už se mezitím připravují na boj proti novému zákonu, který by značně omezil možnost nosit muslimské šátky. Rakouská Islámská komunita (IGGIO) označila nově navrhovanou legislativu za „anti-integrační“ a „diskriminační“. Komunita varovala před tím, že nová legislativa může mít vliv na její budoucí spolupráci s ministerstvem pro integraci.


Autor: ElS

Zdroj: Reuters

Foto: © Pawel Kopczynski / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek