KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Řecko chce pěstováním marihuany posílit své hospodářství

Nejnovějším lékem pro nemocné řecké hospodářství by mohlo být pěstování a prodej lékařské marihuany. Podle řeckého ministra pro venkovský rozvoj to může pomoci dostat zemi z již sedm let trvající hospodářské krize.

...

Investice do výstavby skleníkových areálů

Ministr pro venkovský rozvoj a potravinářství Evangelos Apostolou pro tiskovou agenturu Bloomberg oznámil, že příznivé klimatické podmínky a připravovaná legalizace používání marihuany k léčebným účelům zřejmě zvednou zájem investorů o Řecko.

Pěstitelé již vyjádřili ochotu investovat více než 1,5 miliardy eur (více než 38 miliard korun) do projektů na vybudování skleníkových areálů. Řecká vláda odhaduje, že by během příštích deseti let mohla dosáhnout významného podílu na celosvětovém trhu v hodnotě 200 miliard eur (více než 5 bilionů korun).

Vláda vytvořila pracovní skupinu, která již připravila návrh zákona na legalizaci pěstování lékařské marihuany. Též spočítala, že by jeden areál zahrnující 12 až 15 skleníků s konopím mohl dát práci až 400 lidem. To je velmi důležitá informace pro řeckou ekonomiku, která se potýká s jednou z nejvyšších úrovní nezaměstnanosti v rámci celé Evropské unie. Od listopadu 2011 míra nezaměstnanosti neklesla pod hranici 20 procent.

Trh s marihuanou roste raketovým tempem

Apostolou zdůraznil, že pěstování a prodej marihuany bude omezen pouze na lékařské účely. „V tisících řeckých domácností žijí lidé, kteří trpí vážnými chorobami, jako je například rakovina nebo Parkinsonova nemoc. Nyní budou mít možnost dostat účinné léky, které zde budou vyráběné v souladu s pravidly Světové zdravotnické organizace.“

Řecká vláda připravuje návrh zákona o legalizaci lékařské marihuany. Chce ho předložit ke schválení ještě do konce letošního roku, a pokud bude přijat, může být pěstování marihuany ve velkém zahájeno již v létě příštího roku.

Společnost Brightfield, která se zabývá průzkumem trhu s konopím, nedávno zveřejnila analytickou zprávu, podle které by měl celosvětový trh s marihuanou v roce 2021 dosáhnout obratu ve výši 31,4 miliard dolarů (více než 680 miliard korun). V současné době jsou roční tržby za legální marihuanu odhadovány na 7,1 miliardy dolarů, ale jak jednotlivé země legalizují pěstování marihuany, tak trh roste raketovým tempem až o 60 procent ročně.

Světovému trhu s marihuanou dosud neochvějně vládnou Spojené státy s tržním podílem ve výši 90 procent. Odhaduje se však, že jejich podíl do roku 2021 klesne na 57 procent.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek