KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Řecký farmář zahájil jarní orbu navzdory uprchlickému táboru na svém poli

Řecký farmář Lazaros Oulis z Idomeni na řecko-makedonské hranici ztratil trpělivost s uprchlíky, kteří stanovali na jeho poli, a rozhodl se vyjet na své pole plné stanů s traktorem. Na internetu se objevilo video jeho jízdy mezi stany imigrantů.

...

S příchodem jara řečtí farmáři potřebují začít orat

Oulis tvrdí, že potřeboval připravit půdu pro své stádo krav, a tak vyjel orat své pole, zatímco uprchlíci postávali okolo svých stanů a nevěřícně jej pozorovali.

Na videu je vidět, jak s traktorem projíždí odpadky a těsně se vyhýbá stanům. Farmář však dlouho orat nevydržel. Po chvíli jej zastavila místní policie.

Na poli pana Oulise u Idomeni stojí tábor, kde se již měsíce shromažďují uprchlíci a doufají, že makedonská hranice se znovu otevře, aby mohli pokračovat ve své pouti dále do Evropy.


Aktuálně je jisté, že v nejbližší budoucnosti nebude makedonská hranice otevřena. S koncem zimy a příchodem jara proto začíná růst napětí mezi místními farmáři, kteří chtějí začít orat svá pole.

Lazaros Oulis k incidentu vypověděl:

„Potřebuju zorat své pole. Ne pole někoho jiného, své pole! Chovám 70 až 80 telat a chci začít pěstovat a krmit je, protože už to finančně nadále takto nevydržím. Řekl jsem několika neziskovým organizacím, že jim poskytnu několik akrů své půdy, aby tam mohli postavit dva velké přístřešky a zbytek pole zůstal volný. Nikdo se o mě ale nezajímal. Nemám s těmi (uprchlickými) rodinami vůbec žádný problém. Mohl bych taky být na jejich místě. Mám ale zároveň určité povinnosti.“

V Řecku se za zavřenými hranicemi tísní více než 50 tisíc uprchlíků

Mnoho uprchlíků ukázalo pro situaci řeckého farmáře pochopení. „Má pravdu, je to jeho půda,“ řekl novinářům dvaatřicetiletý Syřan Reshal Hamdo. „Nevíme, co budeme dál dělat, tady není naše země, není to naše půda,“ dodal.

Idomeni loni býval menším přechodným táborem, skrz který uprchlíci mířili dále na sever do Makedonie. Od uzavření hranic sem však přišlo 11 tisíc imigrantů, kteří nemají kam jít. V celém Řecku je aktuálně uvězněno 51 tisíc uprchlíků, mezi kterými s rostoucí beznadějí roste také napětí, riziko potyček a zranění.

Evropská unie očekává, že mnoho těchto uprchlíků bude deportováno zpět do Turecka na základě dohody, kterou Brusel s Ankarou uzavřel. Podle ní by od 4. dubna mělo Turecko začít z Řecka odvážet ilegální migranty zpět na své území.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Nová „železná opona“ na makedonské hranici zadržuje hordy. Bude Řecko obětováno na záchranu EU?

Rakouská aktivistka zatčena za nabádání migrantů k přechodu řecko-makedonských hranic

„Kompletně jste selhali,“ zlobí se makedonský prezident na Berlín


Autor: ToD

Zdroj: DailyMail

Foto: Ruptly / AP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (3 příspěvků)

Komentáře (3)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Eurodenik.cz dobré ráno! No to vy nevíte že hranice Řecko Makedonie neexistují? Tady se jedná o hranice Řecka a Skopje totiž! Makedonie je Řecka oblast a končí na hranici ze Skopje! Skopje je část bývalé Jugoslávie takže by bylo dobré kdybyste informovali správně svoje čtenáře! No totiž jméno pro Skopje jako Makedonie se snaží podporovat jako proletariat USA pro svoje ekonomickopoliticke plány které chystají pro naší Evropu! To kdyby pojmenovali najednou třeba Slovensko jako Moravu to by se nám taky určitě nelíbilo že ano? !
Tak nějak jsem asi docela nepochopil, co to tu plácáte. Makedonie (oficiálně Makodonská republika) je od roku 1991 mezinárodně uznávaný nástupnický stát po rozpadu Jugoslávie. Skopě je její hlavní město vzdálené od hranic cca 130 km. Pokud vám jde o slovíčko "Makedonie" o které se přelo Řecko s USA v roce 2004, měl by jste vědět, že oblast, jež byla nazývána Makedonie, byla v balkánských válkách z let 1912 a 1913 rozdělena na tři části: tzv. Vardarská Makedonie se stala součástí Srbska, poté Jugoslávie a od roku 1991 je samostatná. Tzv. Egejská Makedonie patří Řecku; Bulharsko má tzv. Pirinskou Makedonii. Takže nazývat Makedonskou republiku Skopjí je i z vaší strany klamem a neinformujete čtenáře správně :D