S příchodem jara řečtí farmáři potřebují začít orat

Oulis tvrdí, že potřeboval připravit půdu pro své stádo krav, a tak vyjel orat své pole, zatímco uprchlíci postávali okolo svých stanů a nevěřícně jej pozorovali.

Na videu je vidět, jak s traktorem projíždí odpadky a těsně se vyhýbá stanům. Farmář však dlouho orat nevydržel. Po chvíli jej zastavila místní policie.

Na poli pana Oulise u Idomeni stojí tábor, kde se již měsíce shromažďují uprchlíci a doufají, že makedonská hranice se znovu otevře, aby mohli pokračovat ve své pouti dále do Evropy.


Aktuálně je jisté, že v nejbližší budoucnosti nebude makedonská hranice otevřena. S koncem zimy a příchodem jara proto začíná růst napětí mezi místními farmáři, kteří chtějí začít orat svá pole.

Lazaros Oulis k incidentu vypověděl:

„Potřebuju zorat své pole. Ne pole někoho jiného, své pole! Chovám 70 až 80 telat a chci začít pěstovat a krmit je, protože už to finančně nadále takto nevydržím. Řekl jsem několika neziskovým organizacím, že jim poskytnu několik akrů své půdy, aby tam mohli postavit dva velké přístřešky a zbytek pole zůstal volný. Nikdo se o mě ale nezajímal. Nemám s těmi (uprchlickými) rodinami vůbec žádný problém. Mohl bych taky být na jejich místě. Mám ale zároveň určité povinnosti.“

V Řecku se za zavřenými hranicemi tísní více než 50 tisíc uprchlíků

Mnoho uprchlíků ukázalo pro situaci řeckého farmáře pochopení. „Má pravdu, je to jeho půda,“ řekl novinářům dvaatřicetiletý Syřan Reshal Hamdo. „Nevíme, co budeme dál dělat, tady není naše země, není to naše půda,“ dodal.

Idomeni loni býval menším přechodným táborem, skrz který uprchlíci mířili dále na sever do Makedonie. Od uzavření hranic sem však přišlo 11 tisíc imigrantů, kteří nemají kam jít. V celém Řecku je aktuálně uvězněno 51 tisíc uprchlíků, mezi kterými s rostoucí beznadějí roste také napětí, riziko potyček a zranění.

Evropská unie očekává, že mnoho těchto uprchlíků bude deportováno zpět do Turecka na základě dohody, kterou Brusel s Ankarou uzavřel. Podle ní by od 4. dubna mělo Turecko začít z Řecka odvážet ilegální migranty zpět na své území.


PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Nová „železná opona“ na makedonské hranici zadržuje hordy. Bude Řecko obětováno na záchranu EU?

Rakouská aktivistka zatčena za nabádání migrantů k přechodu řecko-makedonských hranic

„Kompletně jste selhali,“ zlobí se makedonský prezident na Berlín


Autor: ToD

Zdroj: DailyMail

Foto: Ruptly / AP