KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rekordní léto: Itálie hlásí prudký růst počtu turistů

Cestovní ruch v Itálii zažil letos v létě velký boom. Zvýšený zájem turistů by měl navíc pokračovat i v podzimních měsících.

...

Letošní čísla jsou „mimořádná“

Během června, července a srpna strávilo minimálně jednu noc v italských hotelích téměř 50 milionů lidí. To je podle údajů ministerstva kultury a italské hotelové asociace Federalberghi oproti loňskému roku růst o dvě procenta.

Kromě toho další tři miliony lidí strávily v Itálii aspoň jednu noc v ubytování sjednaném pomocí webové aplikace Airbnb. Zde je meziroční nárůst o plných 20 procent.

Velký nárůst turistů hlásí přímořská letoviska, která v létě navštívilo meziročně o 16 procent více lidí. Turisty letos též více lákaly kulturní instituce a muzea. Do nich zavítalo o 12,5 procenta více návštěvníků oproti stejnému období loňského roku. Největší nárůst přitom hlásí kraj Apulie na jihovýchodě země.

Tento nárůst nemají „na svědomí“ pouze zahraniční turisté, ale rovněž 34 milionů Italů se letos rozhodlo strávit dovolenou ve své zemi, což je meziroční růst o 3,2 procenta.

Italský ministr kultury Dario Franceschini tato čísla uvítal a označil je za „mimořádná“. „Růst v oblasti turistického ruchu stimuluje celé hospodářství,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Daří se nalákat turisty na venkov

Další nárůst davů turistů však není vždy vítanou zprávou pro místní obyvatele. V některých nejnavštěvovanějších regionech se vzmáhají protituristické nálady. V Benátkách a některých městech turisticky exponovaného regionu zvaného Cinque Terre místní lidé protestovali proti přílišnému zahlcení svých měst a jeho dopadu na běžný život.

Vláda se pokouší s tímto problémem vyrovnat i pomocí propagace méně exponovaných částí země a zdá se, že tento plán přináší první pozitivní výsledky.

Rok 2017 byl v Itálii vyhlášen „rokem vesnice“ a ministerstvo kultury zaznamenalo z údajů společnosti Airbnb zvýšení turistického ruchu ve venkovských oblastech o 74 procent.

Zvýšený zájem o venkov hlásí i farmářská organizace Coldiretti. Podle jejích údajů na italských venkovských usedlostech přespalo o 8 procent více návštěvníků než v loňském roce.

Ministerstvo kultury po slibném jaru a rekordním létu předpovídá i úspěšný podzim. Očekává se, že ještě během září vyrazí na tuzemskou dovolenou více než 9 milionů Italů, což je o více než sedm procent více než v loňském roce. Podle odhadů ministerstva se mírný nárůst předpokládá i u zahraničních turistů, a to zejména z Číny, Španělska a Spojených států.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek