KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

„Řekové se budou muset stát migranty,“ tvrdí řečtí demonstranti z řad zemědělců

Tisíce řeckých zemědělců v pátek vytvořily v centru Atén protestní tábor, aby vystoupili proti daňovým a penzijním reformám, které požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Před ministerstvem zemědělství se střetly stovky demonstrantů s policií.
...

V Athénách se sešlo na 10 tisíc demonstrantů

K demonstraci se připojili zemědělci z celé země. Svůj protestní tábor vytvořili na náměstí Syntagma. Policie odhaduje, že se zde shromáždilo až 10 tisíc demonstrantů. Všichni se pak připojili k protestnímu průvodu, kterého se účastnila i dvacítka traktorů.

„Nemůžeme dovolit, aby vláda přijala tato katastrofická opatření. Pokud projdou, stanou se z nás migranti, a to buď tady, nebo v zahraničí,“ uvedl Antonis Bitsakis, člen koordinačního výboru zemědělců z Kréty. „Je to katastrofa, zůstaneme tady až do konce. Nemůžeme to nechat projít,“ dodal.

A farmer carries a Greek flag in front of the parliament during a protest against planned pension reforms in Athens, Greece February 12, 2016. © Alkis Konstantinidis

Demonstrace v Athénách. Foto: Alkis Konstantinidis / Reuters

Někteří demonstranti si s sebou přivezli stany v očekávání, že se jejich zdejší protestní pobyt prodlouží. „Jsme rozhodnuti tady zůstat 10 dní, takže jsme si přivezli stany,“ řekl zemědělec Stavros Haralas. Zemědělci jsou nejvíc znepokojeni zvýšením příspěvků na sociální zabezpečení, což je součástí reformy důchodového systému. Jsou také proti zrušení svých výhod, jako je například levnější palivo.

Součástí protestního průvodu byla jízda 20 traktorů

Budova ministerstva zemědělství se ocitla pod palbou kamenů

Demonstranti dostali speciální povolení k vjetí traktorů do ulic města, což je normálně zakázáno kvůli blokování dopravy. V pátek, ještě před započetím demonstrace, asi 800 zemědělců začalo na budovu ministerstva zemědělství házet kameny. Policie proti nim musela použít slzný plyn a omračující granáty.

Greek farmers from the region of Crete clash with police during a protest against planned pension reforms outside the Agriculture ministry in Athens, Greece, February 12, 2016. © Alkis Konstantinidis

V Athénáh došlo k několika potyčkám demonstrantů s policií. Foto: Alkis Konstantinidis / Reuters

„V prvním patře byly napáchány škody, naštěstí se nikomu nic nestalo,“ uvedl ministr zemědělství Evangelos Apostolou. Apostolous dodal, že se mezi demonstranty nacházeli i extremisté. Samotní protestující však uvedli, že nejsou žádnými extremisty, ale že je jen rozhodnutí vlády tlačí k extrémnímu chování. Při protestech bylo zraněno deset policistů, dva z nich museli být hospitalizováni. 

A protester is seen by a fire set by angry farmers outside the parliament during a protest against planned pension reforms in Athens, Greece February 12, 2016. © Yannis Behrakis

Na několika místech byly zapáleny ohně. Foto: Yannis Behrakis / Reuters

Řecko se nyní mimo jiné ocitlo pod tlakem kvůli požadavku Evropské unie, aby zajistilo své hranice před migranty. Pokud se tak nestane, hrozí Řecku vyloučení ze Schengenu. EU dala zemi na nápravu situace ultimátum 3 měsíců. 

 

Autor: ElS

Zdroj: RT

Foto: Alkis Konstantinidis / Reuters

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek