KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Řidiči Amazonu musí doručit více než 200 balíků denně, kvůli nedostatku času močí do láhví

Řidiči pracující pro obchodní internetovou společnost Amazon ve Velké Británii musí podle listu The Sunday Mirror doručit až více než 200 balíků denně za méně peněz, než představuje minimální mzda. Kvůli ušetření času musí dokonce močit do lahví a vynechávat pauzy na oběd.

...

Překračují povolenou rychlost a vynechávají přestávky na oběd

Řidiči řekli listu The Sunday Mirror, že je naprosto běžné, když pracují přesčas. Legální pracovní doba představuje 11 hodin včetně přestávky, řidiči však pravidelně pracují déle. Aby dosáhli cílů stanovených společností, často překračují rychlostní limity, protože nejsou v jejich práci zohledněny například dopravní zácpy, uzavřené silnice nebo problémy způsobené špatným počasím.

Britská Agentura pro standardy řízení a vozidel (Driving and Vehicle Standards Agency) uvedla, že bude Amazon vyšetřovat poté, co si řidiči stěžovali na špatné pracovní podmínky. Právní firma Leigh Day, která krom jiného řešila i případ taxislužby Uber, nyní zastupuje celkem 7 řidičů tvrdících, že s nimi Amazon špatně zachází. Amazon nezaměstnává řidiče přímo, ale prostřednictvím různých agentur a firem. 

Jeden z řidičů uvedl, že Amazon poslal e-mail všem manažerům, aby se pokusili zabránit řidičům v převážení lahví plných moči. Jenže podle řidičů je nemožné dosáhnout požadovaného počtu doručených zásilek s tím, že by dělali přestávky na močení.

Amazon uvedl, že jsou trasy propočítávány prostřednictvím „sofistikovaného softwaru“, který bere v úvahu dopravní situace i rychlostní limity. Ovšem řidiči, kteří mají za úkol doručit až 200 balíků denně, říkají, že včasné doručení zásilek mnohdy znemožňují dopravní zácpy či meteorologické a rychlostní limity. Mnozí z řidičů proto ani nedělají přestávku na oběd, dokonce ani na toaletu a močí do lahví.

Řidiči musí platit za pronájem dodávky či palivo

Několik zaměstnanců společnosti Prospect Commercial Ltd. pracujících pro Amazon uvedlo, že pravidelně pracují 12 až 14 hodin denně, přičemž vydělávají 103 liber denně (necelé 3 000 Kč). Týdně však musí platit 200 liber (5 700 Kč) za pronájem dodávek a jejich pojištění.

Jeden z řidičů uvedl, že si domů donesl jen 160 liber poté, co zaplatil náklady za palivo i pronájem, které mu budou uhrazeny až později. Mluvčí Amazonu v rozhovoru pro Sunday Mirror řekl: „Více než 100 firem ve Velké Británii poskytuje pracovní příležitost tisícům lidí, kteří doručují balíčky zákazníkům.“

„Jsme odhodláni zajistit, aby lidé, kteří uzavřeli smlouvu s našimi nezávislými poskytovateli služeb, obdrželi odpovídající kompenzaci, aby s nimi bylo zacházeno s respektem, podle zákonů a předpisů a aby byla dodržována veškerá jízdní bezpečnost,“ řekl mluvčí. „Očekáváme, že naši poskytovatelé dodávek zajistí, aby řidiči obdrželi nejméně 12 liber na hodinu před odpočtem bonusů a náhrad za palivo,“ dodal mluvčí.

Společnost Prospect Commercial Ltd. uvedla, že se „usilovně snaží o poskytování kvalitních služeb i dobrých podmínek pro smluvní řidiče“, u nichž pravidelně kontroluje, zda se jejich mzda nepohybuje pod minimální hranicí. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek