KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Římský vánoční strom v hodnotě 1,2 milionů Kč prohlášen za mrtvý, lidé si z něj dělají legraci

Vánoce jsou mrtvé. Tedy přinejmenším ty římské, jejichž symbol v podobě majestátního vánočního stromu měl být hlavní ozdobou oslav vánočních svátků v hlavním městě Itálie. Statný smrk v ceně téměř 50 000 eur (1,2 milionu Kč), který byl postaven na římské náměstí Piazza Venezia, však zatím dělá pouze ostudu. Celý totiž uschnul a z velké části opadal.

...

Strom dostal nelichotivou přezdívku

Smrk známý také pod přezdívkou „Spelacchio“ (plešatý) byl podle mluvčího zdejšího oddělení pro životní prostředí mrtvý už od počátku. Původní kořeny stromu totiž podle všeho „zůstaly v Dolomitech“ a do Říma tak byl přivezen jen kmen s větvemi.

Dodavatelé stromu však uvedli, že to, že byl strom přivezen bez kořenů, nemusí nutně vysvětlovat jeho ubohý vzhled. „I přes to, že jsou stromy technicky mrtvé, mohou zůstat čerstvé měsíc a půl až dva měsíce,“ řekl na svou obhajobu mluvčí oblasti Val di Fiemme, odkud byl strom do hlavního města Itálie přivezen.

Jenže římský vánoční strom očividně převoz nezvládl. Přišel o většinu jehličí a spíš než jako vánoční symbol působí jako oškubané koště. „Strom opustil naše údolí v optimálním stavu,“ řekl mluvčí Val di Fiemme deníku La Repubblica a poskytl fotografie smrku určeného pro Řím naloženého na kamionu. 

„Stalo se však to, že strom nebyl správně vyložen, když dorazil do Říma. Jedná se o delikátní operaci, která se musí udělat šetrně, aby se stromu nepolámaly větve,“ dodal mluvčí.

Starostka Říma nechala záležitost prošetřit

Starostka Říma Virginia Raggiová, která platbu za strom ve výši 48 000 eur schválila, už údajně zahájila vyšetřování předčasného „úmrtí“ stromu. Ať byl důvod uschnutí stromku jakýkoliv, uživatelé sociálních sítí to rychle dali vědět celému světu.


Vatikán se může chlubit o dost hezčím vánočním stromem. Foto: Alberto Pizzoli/AFP

„Opelichaný“ strom se stal terčem mnoha vtípků či dokonce součástí reklamní kampaně. Jeden z neapolských vlasových specialistů na svém Instagramu naspal: „Nebuďte jako Spelacchio. Pokud máte problémy s vypadáváním vlasů nebo plešatostí, zavolejte nám pro bezplatnou konzultaci.“

Obyvatelé Říma si na uschlý strom již v hojném počtu stěžovali, náhradu však mohou najít pouze v krásné jedli, která zdobí Svatopetrské náměstí ve Vatikánu. Tu se podařilo přivést až z Polska bez toho, aby přišla o své krásné jehličí.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek