KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rostoucí antisemitismus ve Francii nutí zdejší Židy k útěku

Židovské rodiny z Paříže jsou podle deníku 20 Minutes nuceny opouštět své domovy kvůli narůstající míře antisemitismu. „Židé již nemohou žít v klidu,“ píše deník s tím, že „někteří dokonce musí skrývat své jarmulky, aby se vyhnuli nebezpečí. 

...

Židé odcházejí především ze severovýchodu Paříže

Podle pařížského deníku dochází k vzestupu antisemitismu po celé Evropě a tím i k „exodu židovských obyvatel“. Noviny uvádějí, že se francouzští Židé v roce 2017 snaží žít v souladu s měnícími se demografickými podmínkami v Evropě.

Židovští občané podle všeho opouštějí především severovýchodní oblasti Paříže, aby tak unikli zcela otevřenému nepřátelství ze strany ostatních obyvatel. Francouzský předseda vlády Edouard Philippe v nedělním prohlášení uvedl, že odsuzuje „takto hluboce zakořeněné nepřátelství“.

„V naší zemi je antisemitismus stále živý a není ničím novým ani povrchním, ale je tu hluboce zakořeněný a jen se snaží přetvařovat a ospravedlňovat prostřednictvím různých důvodů,“ řekl Phillipe. „Tato nenávistná ideologie je mezi námi, je přítomná a má za následek to, že někteří francouzští Židé musí provádět Aliju (židovská imigrace do Izraele),“ dodal premiér.


Za posledních 10 let odešlo z Francie více než 40 000 Židů

Podle rabína ze synagogy v pařížské čtvrti Seine-Sant-Denis je „zhoršující se klima“ za posledních 15 let jedním z důvodů, proč Židé odcházejí. „Jsou zde místa, kde už se necítíme vítáni,“ řekl rabín. Další z místních židovských duchovních řekl: „Co mě znepokojuje, je skutečnost, že v některých částech Francie nemohou Židé žít v klidu a že jen pět minut od mého domova musí skrývat své jarmulky nebo Davidovu hvězdu.“

Předseda židovské komunální bezpečnostní organizace BNCVA Sammy Ghozlan řekl, že lidé by „neměli podceňovat antisemitismus, který denně zažíváme.“ 

„Židé byli dlouho stíháni kvůli svým viditelným symbolům. Dnes jsou stíháni kvůli víře samotné,“ uvedl Ghozlan. Podle údajů citovaných zpravodajskou agenturou AFP opustilo zemi od roku 2006 až 40 000 francouzských Židů. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek