KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rozhovory s cílem sjednotit Kypr spějí do „závěrečné fáze“

Historické úsilí ke sjednocení Kypru pomalu začíná sklízet ovoce. Poprvé od rozdělení ostrova před 43 lety se řečtí a turečtí vůdci blíží k dlouho očekávanému výsledku. Tento týden by mělo proběhnout jednání ohledně územních kompromisů a vojenské přítomnosti. 

...

Nejspíš se jedná o poslední šanci na sjednocení

Na otázku, zda je ohledně sjednocení Kypru optimistický, dnes řecký kyperský prezdient Nicos Anastasiades odpověděl: „Zeptejte se mě, až budeme hotovi“. Nový generální tajemník OSN  António Guterres v neděli uvedl, že je toto jednání historickou příležitostí, jak ukončit dlouhodobé diplomatické vyjednávání. Podle kyperských představitelů se zároveň jedná o „nejlepší a poslední šanci“.

„Toto je poslední fáze finálního vyjednávání,“ uvedl Hubert Faustmann, profesor historie a politologie na univerzitě v kyperské Nikósii. „Bude to poprvé od roku 1974, kdy bude Turecko spolu s kyperskými Řeky jednat u jednoho stolu,“ dodal profesor.

Dne 12. ledna budou jednotlivé strany projednávat problémy spojené s přítomností vojsk a bezpečností na ostrově. Právě tyto otázky jsou pro sjednocení klíčové. Jak Anastasiades, tak turecký vůdce Mustafa Akıncı již projevili vzájemnou vstřícnost a umírněnost. Oba dva si totiž pamatují doby, kdy byl ostrov jednotný a obě jeho poloviny spolu žily v míru.

Severokyperská turecká republika není mezinárodním společenstvím uznána

Kypr byl rozdělen v roce 1974 během občanské války mezi komunitami kyperských Řeků a Turků, což vedlo k ustanovení Severokyperské turecké republiky na severu ostrova, kterou však nikdo kromě Turků oficiálně neuznal. 

Celosvětově uznaná je jen Kyperská republika, jejíž suverenitu na jihu země zabezpečuje OSN. Obě části odděluje „zelená linie,“ která je hlídaná vojskem OSN. Své základny zde má i Velká Británie, která je rovněž zapojena do rozhovorů.

Vzhledem k tomu, že mírové rozhovory už v minulosti několikrát krachly, panuje všeobecná shoda, že pokud krachnou i tentokrát, bude to naposledy. Obě strany jednají s předpokladem, že dokud nebude dosaženo úplné shody na obou stranách, k žádnému pokroku nedojde.


Autor: ElS

Zdroj: The Guardian

Foto: Katia Christodoulou/EPA

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek