Jako první odpluje námořní flotila

„V souladu s rozhodnutím vrchního velitele ruských ozbrojených sil, Vladimira Putina, zahájilo ruské ministerstvo obrany snižování stavu ozbrojených sil nasazených v Sýrii,“ uvedl náčelník generálního štábu ozbrojených sil Valerij Gerasimov.

Gerasimov řekl, že oblast jako první opustí letadlová loď Admirál Kuzněcov spolu s celou námořní flotilou. „Úkoly stanovené pro leteckou podpůrnou skupinu byly během mise v Sýrii naplněny,“ uvedl Andrej Kartapolov, hlavní ruský velitel v Sýrii.

Koncem měsíce by mělo proběhnout mírové jednání

Prezident Putin oznámil částečné stažení vojsk už v březnu roku 2016, Moskva však o něco později svou vojenskou přítomnost opět navýšila kvůli zvýšené intenzitě bojů. Rusko se do bojů na souši i z pobřeží Středozemního moře zapojilo v září roku 2015, aby tak podpořilo vládní síly v boji o Aleppo a další syrská města.

Rusko sice pomohlo oslabeným syrským silám, bylo však obviněno ze zabití tisíců civilistů. Vojskům loajálním ruskému spojenci prezidentu Bašáru Asadovi se podařilo minulý měsíc vyhnat rebely z obléhaného Aleppa, jednalo se o jejich největší vojenský úspěch za posledních 6 let bojů. Koncem tohoto měsíce se v Kazachstánu uskuteční mírové jednání, pro nějž se vyslovilo Rusko spolu s Tureckem a Íránem.


Autor: ElS

Zdroj: Aljazeera