KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rusko vyloučeno ze zimní olympiády 2018 v Pchjongčchangu

Ruská vlajka v jihokorejském Pchjongčchangu, dějišti nadcházejících zimních olympijských her, příští rok nezavlaje. Rozhodnul o tom v úterý výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Ruští sportovci, kteří však projdou čistí dopingovými kontrolami, se her zúčastnit budou moci - ale pouze pod neutrální vlajkou.

...

Zákaz startů ruských olympioniků oznámil prezident MOV Thomas Bach ve švýcarském Lausanne. Bach a výbor k závěru došli po prozkoumání poznatků a doporučení z více než sedmnáctiměsíčního vyšetřování sportovců z Ruska, vedeného bývalým švýcarským prezidentem Samuelem Schmidem.

Podle zjištění se měly najít nezvratné důkazy „systémové manipulace s anti-dopingovými pravidly a systémem“, které potvrdily předchozí pochybnosti o státem řízeném dopingu v Rusku a také jednotlivé případy podvodů na posledních zimních olympijských hrách takřka před čtyřmi lety v ruské Soči. Ruská strana tato obvinění dlouhodobě odmítá.

„Tímto by se měla uzavřít nepříjemná kauza, která věříme vyústí v lepší a efektivnější boj s dopingem, vedeným Světovu antidopingovou agenturou - Wadou,“ vyjádřil se ještě k celé záležitosti slyšet Bach.

„Čistí“ ruští sportovci a sportovkyně se her budou moci zúčastnit pod neutrální vlajkou, v dresu bez národních barev a s označením „Olympic Athlete from Russia (OAR)“ (v překladu olympijský sportovec/olympijská sportovkyně z Ruska). Pokud by někdo z nich nějakou disciplínu vyhrál, ruská hymna by mu na počest nebyla zahrána.

Rusko je prvním státem v historii novodobých olympijských her, který byl vyloučen kvůli dopingu. Dříve se tak již stalo z politických důvodů, kvůli dopingu budou však následující zimní olympijské hry nést smutné prvenství.

23. zimní olympijské hry začnou v Pchjongčchangu 9. února 2018.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek