KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Rusko zakázalo Svědky Jehovovy, křesťanská sekta označena za extrémistickou

Svědci Jehovovi nejspíš mají v Rusku utrum. Nejvyšší soud totiž rozhodl o tom, že se jedná o „extremistickou skupinu,“ jejíž činnost by měla být nelegální. Právníci Svědků Jehovových se chtějí proti rozsudku odvolat.

...

Veškerý majetek Svědků Jehovových bude zabaven státem

„Nejvyšší soud rozhodl o tom, že podpoří návrh ruského ministerstva spravedlnosti a od nynějška bude považovat Správní středisko Svědků Jehovových v Rusku za extrémistickou skupinu, jejíž činnost bude zakázána,“ uvedl soudce Jurij Ivanenko.

„Vlastnictví této organizace bude zabaveno státem,“ dodal soudce. Advokátka ruského ministerstva spravedlnosti Světlana Borisová uvedla, že přívrženci této sekty „ohrožují práva občanů, veřejný pořádek i veřejnou bezpečnost.“ Nejvyšší soud nařídil uzavření centrálního správního střediska a spolu s ním i dalších 395 místních poboček, stejně jako zabavení veškerého majetku.

Právníci Svědků Jehovových uvedli, že se proti rozhodnutí soudu hodlají odvolat a obrátit se na Evropský soud pro lidská práva. „Uděláme vše, co bude v našich silách,“ uvedl právní zástupce Svědků Jehovových Sergej Cherepanov.

Zákaz mohl projít už v roce 2010, soud ve Štrasburku však rozhodl v jeho neprospěch. Činnost správního centra Svědků Jehovových byla pozastavena už v březnu letošního roku kvůli jeho údajné „extremistické aktivitě.“ Centrum má zhruba 175 000 členů.

Někteří z členů Svědků Jehovových odmítají krevní transfuze či chemoterapii

Křesťanská sekta je známa tím, že její členové obcházejí domy se svými brožurami, odmítají některá základní křesťanská přesvědčení a mají více než 8,3 milionu následovníků po celém světě. Svědkové Jehovovi také často kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítají krevní transfuze či chemoterapii, v současné době je proti nim vedeno soudní řízení v několika zemích.

David A. Semonian, který je mluvčím centrály této sekty v New Yorku, uvedl, že ruské ministerstvo spravedlnosti nemá „žádný podklad“ pro své výroky. Semonian řekl, že zákaz sekty by její členy ohrozil trestním stíháním třeba jen kvůli tomu, že se společně modlí. Podle mluvčího se jedná o porušení základních lidských práv.

Svědkové Jehovovi se poprvé zaregistrovali v Rusku jako náboženská skupina v roce 1991 (V Čechách to bylo o dva roky později) a znovu se tak stalo v roce 1999. Rusko změnilo v roce 2006 svou právní definici extremismu, díky čemuž už nemusí být u tohoto obvinění přítomna zmínka o násilí či podněcování k nenávisti. Namísto toho může být jako extremistické vnímáno i „podněcování k náboženskému nesouladu“.

Mezinárodní internetové stránky náboženské skupiny byly v Rusku zablokovány už před dvěma lety kvůli údajnému extremismu, předseda ruských Svědků Jehovových byl v roce 2010 uvězněn na dva roky za šíření extremistické literatury.


Autor: ElS

Zdroj: The Indepednent

Foto: Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek