KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Ruský velvyslanec zastřelen v Turecku v odplatě za Aleppo, útočníkem turecký policista

Ruský velvyslanec v Turecku byl včera večer zastřelen během výstavy v umělecké galerii v Ankaře kvůli „pomstě“ za konflikt v Sýrii. Velvyslanec Andrej Karlov (62) byl několikrát střelen zezadu tureckým policistou, který se vydával za člena ochranky. Útočník vykřikoval „Alláhu Akbar“ (Bůh je veliký) a „My umíráme v Aleppu, ty zemřeš tady!“

...

Podle Putina se jednalo o pokus narušit rusko-turecké vztahy

Střelec, který měl na sobě oblek a kravatu, byl identifikován jako 22letý Mevlüt Mert Altıntaş, člen ankarských policejních složek. Před tím, než zaútočil na velvyslance, údajně vystřelil jednu ránu do vzduchu. Poté, co Karlova zastřelil, obrátil svou zbraň i na osazenstvo výstavního sálu a než jej policie zastřelila, stihl zranit další tři lidi.Útok už odsoudil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož byla vražda cílenou snahou o narušení vztahů mezi Tureckem a Ruskem. „Trestný čin, který byl spáchán, je bezesporu provokací určenou k narušení normalizace rusko-tureckých vztahů i mírového procesu v Sýrii,“ uvedl ruský prezident.


Velvyslanec Andrej Karlov byl hostem výstavy s názvem „Rusko očima Turků“ v galerii nacházející se nedaleko amerického velvyslanectví. Útočník se do budovy dostal díky svému policejnímu odznaku a během Karlovova proslovu mu jako člen ochranky stál klidně za zády. Poté však vytáhl zbraň a za pokřiku „Allahu Akbar“ velvyslance devíti ranami zastřelil.


Ruský velvyslanec během proslovu, útočník mu stojí za zády


Altinasovo tělo poté, co jej policie zastřelila. Foto: Twitter

Svědci incidentu získali bezprostřední záběry útoku

Děsivou scénu se podařilo natočit novinářům, kteří se v galerii nacházeli. Altintas během útoku křičel: „Jsme potomci těch, kteří podporovali proroka Mohameda na jeho cestě k džihádu!“ Podle místních médií jsou jeho slova podobná neoficiální hymně teroristické skupiny Fronta an-Nusrá, což je syrská větev Al-Káidy.


V turečtině pak Altintas dodal: „Nezapomeňte na Aleppo. Nezapomeňte na Sýrii. Dokud nebude Sýrie v bezpečí, nepoznáte bezpečí ani vy. Pouze smrt mě odsud dostane. Všichni, kteří hrají roli v tomto útlaku, umřou jeden po druhém!“


Vyděšení hosté výstavy

Během svého běsnění rozbil útočník několik zasklených fotografií pověšených na zdi, zatímco návštěvníci vernisáže prchali do bezpečí. Podle redaktora tureckého deníku Hürriyet se vše seběhlo během zahájení výstavy, když Karlov pronášel úvodní řeč. „Altinas poté nařídil civilistům, aby opustili místnost. Během toho znovu vystřelil ze své zbraně,“ popsal situaci novinář.


Další svědek uvedl, že byl na místě pouze jediný útočník, který měl na sobě oblek. Když velvyslance zastřelil, stál u jeho nehybného těla, mával pistolí a pokřikoval na osazenstvo sálu, přičemž umírajícího Karlova ještě střelil z bezprostřední blízkosti. Hosté se mezitím snažili schovat, kde mohli, za sloupy v sále i pod stoly.


Altinas v uniformě turecké pořádkové policie. Foto: Twitter

Podle turecké bezpečnosti je Altinas stoupencem muslimského duchovního Fethullaha Gülena, který zosnoval převrat proti tureckému prezidentovi Erdoganovi.


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek