KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Salvador vyzývá ženy, aby se kvůli viru Zika vyhnuly otěhotnění do roku 2018

Vláda v Salvadoru vyzývá ženy, aby se pokusily neotěhotnět do roku 2018 a vyhnuly se tak vadám, které u dětí způsobuje rychle se šířící virus Zika. Virus v současnosti představuje problém pro celou Latinskou Ameriku.

...

Salvadorské ženy vidí výzvu jako nereálnou

Jen v Salvadoru bylo již potvrzeno 5 397 případů nákazy virem, dosud se však nenarodily žádné děti s mikrocefalií (zakrnění lebky a mozku), která je spojena s tímto onemocněním. Náměstek ministra zdravotnictví Eduardo Espinoza varoval ženy, aby se pokusily neotěhotnět během příštích dvou let, protože se ukázalo, že je virem v současnosti nakaženo již 96 těhotných žen.

„Rádi bychom navrhli, aby všechny ženy v plodném věku přijaly opatření v rámci plánování těhotenství a vyhnuly se otěhotnění během letošního a příštího roku,“ řekl Espinoza. Některé ženy však náměstkovi oponovaly v tom, že jeho požadavky jsou nereálné.

Vanessa Iraheta (30), která je v sedmém měsíci těhotenství, řekla: „Nezávisí to na vládě, ale na Bohu. Nemyslím si, že mladí přestanou plodit děti.“ Espinoza také řekl, že ženy, které jsou již těhotné, by se měly vyvarovat pobytu venku, aby se zabránilo jejich pokousání komáry, kteří virus přenášejí.


Komár Aedes aegypti, přenašeč viru Zika.

Nejvyšší výskyt viru byl zaznamenán v Brazílii

Virus přenáší druh komára zvaný aedes aegypti, který také přenáší žlutou zimnici a virus Čikungunja. Experti si nejsou jisti tím, proč se virus Zika, který byl poprvé zjištěn v Africe v roce 1947, šíří tak rychle v Latinské Americe.

Výzkum viru je v plném proudu, důkazy z Brazílie poukazují na souvislost mezi virem a nárůstem případů mikrocefalie, neurologické poruchy, která u čerstvě narozených dětí zapříčiňuje zakrnění lebky a mozku.

Nejvyšší výskyt viru byl zaznamenán v Brazílii, druhá nejvyšší míra výskytu byla zaznamenána v Kolumbii, kde vláda rovněž radí ženám, aby oddálily své otěhotnění. Zde však podle odborníků stačí oddálit těhotenství o šest až osm měsíců. 

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: AP

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek