Podobné tresty jsou i za cizoložství, hazard či vyzývavé oblečení

Pokud dvěma Indonésanům přistiženým in flagranti bude prokázána vina, hrozí jim velice tvrdý trest. Stanou se prvními homosexuálními oběťmi před dvěma lety zavedeného oficiálního uplatňování práva šaría v indonéské provincii Aceh. Oznámil to tuto sobotu šéf vyšetřovatelů z šaría policie jménem Marzuki.

„Na základě vyšetřování, svědeckých výpovědí a důkazů můžeme potvrdit, že porušili islámské právo šaría a můžeme je postavit před soud,“ řekl Marzuki.

Nová legislativa umožňuje trest až 100 ran za trestné činy porušující morálku. Patří sem homosexuální styk, cizoložství, hazard, oblékání přiléhavých šatů u žen a vynechání páteční modlitby v případě mužů.

Homosexualita sice není v Indonésii nezákonná, ale soudní výklad předložený Ústavním soudem umožňuje trestat sex mimo manželství a sex mezi lidmi stejného pohlaví.

Přistihli je a udali „uvědomělí spoluobčané“

Uvědomělí spoluobčané udali letos 28. března místním úřadům informaci, že v hlavním městě zmíněné provincie Banda Aceh přistihli v pronajatém pokoji dva muže provozující sex. Oznámil to pro německou tiskovou agenturu DPA úředník na místním oddělení pro veřejný pořádek.

Následující den byli tito dva muži ve věku 23 a 20 let předvoláni na policii. Vyšetřovatel Marzuki řekl, že muži „se přiznali, že tvoří homosexuální pár“. K jejich přiznání podle Marzukiho přispěl videozáznam pořízený jedním z udavačských sousedů, který ukazuje, jak jeden z přistižených mužů, nahý a zoufalý, volá svým mobilním telefonem o pomoc. Druhý muž je mezitím opakovaně dalším ze sousedů tlačen zpět do místnosti a je mu zabraňováno v odchodu.

Podle platné legislativy je v Acehu za sex mimo manželství soudem šaría možno uložit trest ve výši až 100 ran holí. Předchozí zákony žádný trest za homosexuální styk nestanovovaly.

Centrální instituce v indonéské metropoli Jakartě podepsaly v roce 2005 mírovou dohodu s muslimskými separatisty z provincie Aceh, která ukončila několik desítek let trvající konflikt, při kterém bylo zabito více než 15 000 lidí.


Autor: jil

Zdroj: Deutsche Welle

Foto: AP / H. Juanda