KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šarvátky a boje: Stovky migrantů se v Srbsku rozhodly pochodovat směrem k maďarské hranici

Asi 400 migrantů, kteří uvízli v Srbsku, se rozhodlo vydat na protestní pochod směrem k maďarským hranicím, aby požádali tamní vládu o otevření hranic. Další migranti, kteří s touto akcí nesouhlasili, se jim v tom pokusili zabránit, načež mezi oběma skupinami vypukly šarvátky.

...

„Otevřete maďarské hranice!“

Protestní pochod i následné rvačky musela v srbském hlavním městě Bělehradu řešit tamní policie.

Skupina složená převážně z mladých mužů a chlapců skandovala: „Otevřete maďarské hranice!“ a držela transparenty s nápisy: „Nepotřebujeme, jídlo, vodu ani nic jiného, chceme jen otevřít hranice,“ nebo: „Budeme zde umírat hladem, žízní a zimou, dokud neotevřete hranice.“ V dlouhé řadě přitom pochodovali z Bělehradu po silnici směrem k maďarské hranici, která je odtamtud vzdálená téměř 200 kilometrů.


Policie oznámila, že během potyček nebyl nikdo zraněn.

V Srbsku uvízlo více než 6000 běženců

Maďarsko v druhé polovině loňského roku zavedlo přísné limity pro žadatele o azyl, kteří chtějí pokračovat do dalších zemí EU, a zabezpečilo svoji hranici plotem s ostnatým drátem a posíleným dozorem. Následkem toho v sousedním Srbsku zůstalo více než 6000 migrantů. Většinu z nich tvoří mladí muži a chlapci, kteří mají jen malou šanci dostat se do Maďarska nebo dalších zemí Evropské unie.

c

Srbsko v pondělí oznámilo, že sice na svých hranicích s Makedonií a Bulharskem nechce postavit plot, ale nasadí armádu k lepší kontrole hranic s těmito zeměmi. „Vstupu migrantů se budeme bránit stejně jako další země, které na svých hranicích nepostavily plot,“ řekl srbský prezident Tomislav Nikolič.

Například rumunská pohraniční policie v úterý ráno zajistila na Dunaji dvě lodě se 16 uprchlíky z Iráku. Dunaj tvoří jižní hranici Rumunska s Bulharskem.

Tato skupina migrantů tvořená osmi muži, dvěma ženami a šesti dětmi policistům oznámila, že prošla přes Turecko do Bulharska a chtěla pokračovat dál až do Německa. V souladu s podmínkami rumunsko-bulharské dohody budou tito uprchlici předáni zpět bulharským orgánům.


Autor: jil

Zdroj: Daily Mail

Foto: Reuters, AP

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek