KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdové v Jemenu stále častěji cílí na civilisty, při posledním náletu zabito 12 trhovců

Do vleklé občanské války v Jemenu, na kterou se ve srovnání se Sýrií pozornost medií příliš neupíná, se intenzivně vměšuje sousední Saúdská Arábie. Obětmi jejích leteckých útoků jsou často i nevinní civilisté. Tuto středu zahynulo 12 lidí při náletu na pick-up na severozápadě země. Informovala o tom agentura Reuters na základě svědectví místních obyvatel.

...

Letecké útoky na oblasti držené šíitskými povstalci

Cestující v napadeném vozidle údajně mířili na místní tržiště v Hiranu v severozápadní provincii Hajja, která je v držení šíitských vzbouřenců – Hútijů.

Mluvčí koalice vedené Saúdskou Arábií, která pomáhá vládě v boji proti povstalcům, se k incidentu pro média odmítl vyjádřit. V minulosti se koalice často ohrazovala tím, že při svých operacích necílí na civilisty. Mnoho zpráv a důkazů však svědčí o opaku.

Tento poslední smrtící incident přišel necelé dva měsíce po masakru 135 civilistů, kteří padli za oběť saúdskému náletu na svatbu v obci Al-Wahijah na jihozápadě Jemenu. Saúdská Arábie odpovědnost za tento útok dosud nepřiznala.

Podobný nálet byl proveden v březnu na tržiště v jemenské provincii Hajja. Zemřelo při něm 41 civilistů a dalších 75 bylo zraněno.

Na civilní cíle míří třetina saúdských úderů

Jemenská organizace Data Project, která shromažďuje data o probíhajícím konfliktu, zveřejnila v září tohoto roku zprávu, podle které třetina saúdských leteckých úderů míří na nemocnice, školy a další civilní cíle po celé zemi.

Saúdský ministr zahraničí Adel al-Jubeir pro britský list Guardian tehdy tyto informace označil za „velmi přehnané“ a současně obvinil hútijské povstalce, že civilní budovy využívají jako svá velitelská centra a sklady zbraní a munice.

Zprávu Data Projectu podpořilo i OSN, když oznámilo, že nálety koalice vedené Saúdskou Arábií můžou za smrt většiny civilistů při této občanské válce, a současně vyzvalo k zahájení mezinárodního vyšetřování.

Ozbrojený konflikt v Jemenu vypukl v roce 2012, kdy byl svržen šíitský prezident Ali Abdullah Saleh. Následně se jeho hútijští přívrženci s podporou Íránu zmocnili jemenské metropole Saná. Během roku 2014 získali rozsáhlá území na jihu země a donutili opozičního prezidenta Abdara Mansúra Hádího k útěku do Saúdské Arábie.

V reakci na pokračující úspěšný postup hútijských povstalců zahájila v březnu loňského roku koalice vedená Saúdskou Arábií nálety na jejich pozice, aby pomohla k návratu Hádího k moci. Později následovala i koaliční pozemní operace.

Od zahájení bojů bylo podle odhadů OSN zabito asi 10 000 lidí včetně 3800 civilistů.


Autor: jil

Zdroj: Reuters

Foto: © Neil Hall / Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek