KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdská Arábie se vrátí k umírněnému islámu, přislíbil korunní princ

Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán slíbil obnovu „umírněného islámu,“ jenž bude otevřen všem světovým náboženstvím. Saúdská Arábie je známa svým ultrakonzervativním přístupem k víře, což by se nyní mělo změnit. 

...

Korunní princ chce zbavit zemi extremismu

„Vracíme se k tomu, čím jsme byli dříve - zemí umírněného islámu, jež byla otevřena všem náboženstvím i světu,“ řekl korunní princ na ekonomickém fóru v Rijádu. „Nebudeme trávit příštích 30 let našeho života tím, abychom se zabývali extremistickými myšlenkami. Zničíme je už dnes,“ řekl Salmán. „Už brzy skončíme s extremismem,“ dodal.

Rijád je znám tím, že vyžaduje udržování ultra-konzervativních norem islámu včetně přísné segregace mužů a žen. Dlouhou dobu byla Saúdská Arábie jediným státem, kde měly ženy zakázáno řídit. To se však brzy změní díky novému zákonu, jenž by měl vejít v platnost příští rok.

Dříve v tomto roce saúdský korunní princ obvinil Teherán z toho, že prosazuje „extremistickou ideologii“ a že má ambice „ovládat islámský svět.“ Na otázku, zda existuje nějaký prostor pro dialog s Íránem, 31letý princ odpověděl: „Jak může dojít k porozumění s režimem, který uznává víru postavenou na extremistické ideologii?“

Saúdská vláda prosazuje přísnou konzervativní verzi sunnitského islámu, zatímco v Íránu převažuje šíitská verze. Rozdělení na šíity a sunnity je založeno na dlouhotrvajícím náboženském konfliktu, který začal v rámci sporu o nástupce proroka Mohameda. Zatímco šíitští muslimové věří, že měl tuto roli zastávat prorokův bratranec, sunnité podporují Mohamedova blízkého přítele a poradce Abu Bakra.

V zemi je stále dost konzervativních duchovních

Saúdský korunní princ nyní řekl, že jeho země hodlá vynaložit větší úsilí k řešení extremismu. Po 11. září roku 2001 se saúdské úřady spolu s USA a dalšími západními zeměmi začaly více zabývat radikalizací i financováním terorismu, často však byly kritizovány za to, že nedělají dost.


Nyní se ukáže, jak moc budou slova saúdského korunního prince dodržena. Podle mezinárodních pozorovatelů je v zemi stále ještě mnoho konzervativních duchovních, kteří mají na zemi velký vliv. Princ Mohamed bin Salmán, který byl svým otcem - králem Salmánem bin Ab dal-Azízem - letos jmenován za následníka trůnu, je mnohými považován za tvář moderního království.

Korunní princ je hnací silou „Vize 2030,“ což je dlouhodobá ekonomická a sociální politika Saúdské Arábie, jejímž cílem je odstranění závislosti na ropě i mnoho různorodých reforem. I když si princ Salmán vybudoval reputaci odvážného a liberálního reformátora, kritici se pozastavují nad jeho zahraniční politikou. Jakožto ministr obrany, kterým se stal v roce 2015, si získal nedůvěru svou rolí v krvavé intervenci Saúdské Arábie v rámci občanské války v Jemenu, i agresivním postojem vůči Iránu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek