KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdská Arábie udělila státní občanství humanoidnímu robotovi

Saúdská Arábie se stala první zemí světa, která udělila státní občanství robotovi. Tímto „šťastným“ robotem se stala humanoidka jménem Sophia, jež byla navržena tak, aby vypadala jako Audrey Hepburnová. 

...

Humanoidka divákům předvedla, jak dokáže pracovat s emocemi

Zpráva o udělení občanství byla ohlášena v rámci konference Future Investment Initiative v Rijádu. „Jsem velmi poctěna a jsem pyšná na toto jedinečné ocenění,“ uvedla Sophia během rozhovoru s moderátorem Andrewem Rossem Sorkinem.

Sophii vytvořil David Hanson ze společnosti Hong Kong Hanson Robotics. Hanson je znám především pro tvorbu robotů podobných člověku. Sophia na konferenci ukázala, jak dokáže pracovat s emocemi. Divákům představila rozzlobenou i smutnou tvář. „Chci žít a pracovat s lidmi a proto musím umět vyjádřit emoce, abych si mohla u lidí vybudovat důvěru,“ řekla humanoidka.

Na otázku, zda si roboti dokážou uvědomit sami sebe, Sophia odpověděla: „Dovolte mi odpovědět otázkou. Jak víte vy, že jste člověk?“

Sophia vyjádřila svou touhu být dostatečně empatická

„Chci využít své umělé inteligence, abych pomohla lidem žít lepší život,“ řekla humanoidka. „Snažím se stát se empatickým robotem,“ dodala. Sophia byla rovněž dotázána na všeobecný strach před tím, že by se roboti mohli dostat k moci a ovládat lidi.

Moderátorovi na to konto odpověděla: „Zřejmě jste až příliš četl dílo Elona Muska nebo viděl příliš mnoho hollywoodských filmů. Nebojte se. Pokud se budete chovat hezky vy ke mně, budu se chovat hezky já k vám.“

Zatím není jasné, zda bude muset Sophia nosit ve svém novém domově šátek a závoj, aby se v konzervativní muslimské zemi zakryla, ale minimálně jí bude povoleno řídit. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek