KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdská koalice obnovila nálety na Jemen po ukončení příměří

Letecké síly vedené Saúdskou Arábií obnovily své útoky na Jemen poté, co vypršela lhůta pro příměří. To platilo po dobu pěti dní kvůli tomu, aby se do země mohla bezpečně dostat humanitární pomoc. Jednotlivé síly se navzájem obviňují z toho, že nebyly schopny příměří obnovit.
...

Příměří skončilo navzdory výzvám OSN

I přes výzvy Organizace spojených národů pětidenní příměří skončilo a ihned byly obnoveny vojenské operace. Podle OSN by bylo ještě třeba dostat do země další várky humanitární pomoci, to už však nyní nebude možné. Koalice podle mluvčího Reyada Yassin Abdulla neuvažuje nad žádným novým příměřím, ale nebude alespoň cílit na námořní přístavy, kudy proudí potřebné dodávky humanitární pomoci. V pondělí podnikly letecké jednotky hned tři útoky na severní provincii Saada, při nichž bylo vypáleno kolem 70-ti raket a dělostřeleckých granátů. Saúdská televize hlásila, že se pod palbou ocitly hraniční základny rebelů Houthi po té, co bojovníci stříleli na armádní pozice v jižní provincii Najran. Vojenská letadla prý také zasáhla prezidentský palác v Adenu, který je v držení rebelů a také mezinárodní letiště. Nejsou však zatím známy počty mrtvých a celkové škody.

O prodloužení příměří bojoval i Washington

Saúdské jednotky provádějí nálety proti Houthis už více než sedm týdnů. Rebelové se opírají o pomoc íránských šíitů, kampaň má za cíl zvrátit postup rebelů, hlavně podél jižních front. Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že Washington podporoval prodloužení příměří, ale že je situace obtížná. Saúdský ministr zahraničí řekl, že lituje, "že příměří nedosáhlo svých humanitárních cílů, za což jsou rebelové zodpovědní". Zatímco Houthis mnohdy příměří porušili, letecké jednotky pouze létaly nad oblastí a kontrolovaly situaci. "Neprovedli jsme jakékoliv, a je třeba zdůraznit toto slovo, operace v době příměří, protože jsme poctivě dodržovali humanitární pauzu", řekl ministr zahraničí. Na otázku, zda by koalice mohla zvážit další pauzu, odpověděl: "Vy byste obnovili něco, když víte, že ti druzí to nedodrží?". Íránský ministr zahraničí v pondělí vyzval Organizaci spojených národů, aby se aktivněji zapojila do své role v Jemenu,včetně vytvoření přítomnosti přímo na místě, aby bylo zajištěno, že bude distribuována veškerá humanitární pomoc.

Autor: ElS, Zdroj: Yahoo News
Foto: Gerry & Bonni CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek