KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdská policie zatkla ženu za fotografii bez šátku na veřejnosti

Policie v Saúdské Arábii zadržela mladou ženu kvůli tomu, že se na veřejnosti objevila bez takzvané abáji – svrchního oděvu, který ženy v této ortodoxně muslimské sunnitské zemi musí povinně nosit. Žena nebyla přistižena při činu, ale udána pobouřenými muslimy na základě fotografie zveřejněné na sociálních sítích.

...

Ženu udali místní ochránci víry

Obviněná žena – Malak Al Šehri – zveřejnila na sociálních sítích fotografii, na které se prochází po ulici saúdské metropole Rijádu a nemá na sobě oblečení, bez kterého podle zákona v Saúdské Arábii nesmí ženy vyjít ven.

Přísně konzervativní muslimské království má striktní pravidla pro pohyb žen na veřejnosti. Zakazuje například, aby se veřejně potkávaly osoby rozdílného pohlaví a je rovněž jedinou zemí na světě, kde ženy nesmí řídit automobily.

Odvážnou ženu zatkla náboženská policie poté, co si na její prezentaci na Twitteru stěžovali horliví spoluobčané. Jako první o incidentu informoval list al-Sharq.

Policisté zadrželi dívku, která si na ulici al-Tahliya sundala abáju a před několika dny se s tím pochlubila na sociálních sítích,“ oznámil mluvčí radnice v Rijádu.

Podpůrné i odsuzující ohlasy na sociálních sítích

U některých lidí vyvolalo dívčino počínání pobouření. "Je dobře, že byla zatčena a požadujeme pro ni přísný trest. Tento stát má určitá nařízení a ona je nerespektovala,“ napsal jeden z uživatelů na Twitteru.

Kvůli četným výhrůžkám a obavám o svůj život dokonce musela žena svůj účet na Twitteru zrušit.

Na druhou stranu ji řada lidí na sociálních sítích podpořila. „Čím se provinila? Je to jenom kvůli kousku hidžábu?“ píše se v jednom z komentářů.

Další její příznivec napsal: „Žijeme ve 21. století, ale stále si nemůžu svobodně vybrat, co si obléknu. Nejsme pány našich těl ani našich životů.

Někteří požadují její propuštění. „Pusťte ji, vždyť nic neudělala,“ napsal uživatel s přezdívkou Jamelah a další dodal: „Nechápu, jak se tohle vůbec může stát. Jak můžete někoho zatknout jenom za to, že se jinak obléká?

Světové političky často při návštěvách země žádnou pokrývku hlavy nenosí

Navzdory porušování lidských práv v Saúdské Arábii se západní politici s jejich představiteli pravidelně scházejí a spolupracují. Například na nedávné tiskové konferenci britského ministra zahraničí Borise Johnsona s jeho saúdským protějškem Adele al-Jubeirem mluvil Johnson pouze v obecné rovině a vyjádřil „hluboké znepokojení“ kvůli saúdskému angažmá v Jemenu.

Johnson přitom před nedávnem ostře zkritizoval saúdský režim a nazval jej „loutkovým“ a že „překrucuje“islám.

Zatčení saúdské dívky je rovněž ve velkém kontrastu s návštěvou německé ministryně obrany Uršuly Von der Leyenové, která v tomto týdnu Saúdskou Arábii navštívila. Její návštěva vzbudila velkou kontroverzi, když politička odmítla nosit hidžáb s odůvodněním, že ženy by měli mít stejné právo vybrat si svůj oděv jako muži.

Ke stejnému kroku již dříve při svých návštěvách Saúdské Arábie přistoupily například první dáma Spojených států Michelle Obamová, britská premiérka Theresa Mayová nebo německá kancléřka Angela Merkelová.


Autor: jil

Zdroj: Jewsnews

Foto: Twitter

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek