KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Saúdský nálet v Jemenu zdemoloval školu, mezi oběťmi je řada dětí

Letouny koalice vedené Saúdskou Arábií zaútočily na základní školu v severovýchodní části jemenské metropole Saná. O život přitom přišlo minimálně osm dětí a dalších 15 zůstává v kritickém stavu. Informovala o tom jemenská státní tisková agentura SABA.

...

Rakety školu údajně zasáhly „omylem“

Škola ve čtvrti Nehm byla úterním útokem údajně zcela zničena a v jejích troskách dosud pokračuje pátrání po těch, kterým se nálet podařilo přežít.

Podle jiných zpráv, které se odkazují na výpovědi zdravotníků, je obětí „pouze“ pět. Oznámila to tisková agentura AFP.

Představitelé vládních vojsk pro AFP uvedli, že cílem dvou raket byli šíitští povstalci přemísťující se inkriminovanou oblastí v obrněných vozidlech a letadla nedalekou školu zasáhly nešťastným omylem.

Minulý měsíc mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) obvinila koalici vedenou Saúdskou Arábií z útoku na dvě další školy v severojemenském městě Saada, při kterém byly použité rakety země-země vyrobené v Brazílii a obsahující zakázanou kazetovou munici.

Saúdové pravidelně používají zakázanou kazetovou munici

K tomuto útoku došlo pouhý den poté, co se zástupci Brazílie, Saúdské Arábie, Jemenu a Spojených států na zasedání OSN zdrželi hlasování o zákazu armádního používání kazetové munice.

Koncem minulého roku saúdská koalice přiznala při svých útocích v Jemenu použití kazetové munice vyrobené ve Velké Británii a Spojených státech. Saúdové přitom slíbili, že již nebudou používat britskou kazetovou munici, avšak nadále mají v plánu v Jemenu útočit s využitím jiných druhů této destruktivní munice.

Krvavá občanská válka v Jemenu vypukla v roce 2004, kdy se proti stávající vládě v čele s prezidentem Abdem Rabúem Mansúrem Hádím vzbouřili takzvaní hútiové – šíitští povstalci podporovaní částí vládních armádních jednotek věrných bývalému prezidentovi Alimu Abdulláhovi Salehovi.

Již téměř dva roky je na podporu Hádího do konfliktu zapojena mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií, která letecky útočí na pozice hútijských povstalců. V srpnu loňského roku odhadla OSN počet obětí této vleklé války na 10 000 lidí. Varovala přitom, že obětí bude ve skutečnosti zřejmě mnohem více.


Autor: jil

Zdroj: SABA

Foto: © Hani Ali / Global Look Press via ZUMA Press

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek