KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Sebevražedný atentátník chtěl spáchat útok na bruselském nádraží, na místě jej zastřelili vojáci

Podezřelý sebevražedný atentátník, který na bruselském vlakovém nádraží vykřikoval Alláhu akbar  (Bůh je veliký) a hodlal odpálit výbušné zařízení, které měl na sobě, byl zastřelen vojáky. Střelba zazněla kolem 20:00 v úterý večer, tělo útočníka leželo na nádraží několik hodin. Ještě před tím došlo k malé explozi, kterou útočník spustil, výbušné zařízení však nefungovalo tak, jak mělo. 

...

Nádraží i jeho okolí bylo během několika minut evakuováno

Podezřelý muž byl popsán jako člověk snědší pleti kolem 30 let, který měl na sobě vestu či batoh s výbušninami. Někteří svědci později tvrdili, že měl v plánu vyhodit do povětří vozík nebo kufr. Když došlo k menší explozi, zděšení cestující začali prchat ven z nádražní budovy. Během několika minut byly evakuovány i okolní obchody a restaurace, náměstí Grand Place a metro.


Menší exploze v nádražní hale

Pyrotechnická jednotka podle všeho provedla řízený výbuch sebevražedného pásu a poté zkontrolovala, zda nehrozí další nebezpečí. Na místě nebyly kromě zastřeleného atentátníka žádné další oběti a policie krátce po incidentu uvedla, že je vše „pod kontrolou.“


Lékaři se k tělu zastřeleného teroristy dostali kvůli hrozbě dalšího výbuchu až po několika hodinách

Tělo útočníka zůstalo na místě ležet několik hodin, lékaři se k němu nemohli přiblížit kvůli hrozbě dalšího výbuchu. Jeden z drážních zaměstnanců Nicolas Van Herrewegen uvedl, že byl útočník velice rozrušený a křičel cosi o džihádistech než došlo k malé explozi v „malém kufru“ ležícím vedle něj.


Policie zná identitu útočníka, zatím ji však nezveřejnila

„Ihned jsem upozornil své kolegy, aby všechny lidi evakuovali. Nebyla to velká exploze, ale její dopad byl veliký, lidé v panice vybíhali ven,“ popsal situaci zaměstnanec. Herrewegen popsal útočníka jako dobře stavěného opáleného muže ve věku mezi 30 a 35 lety, který měl krátké vlasy a na sobě bílou košili a džíny. „Viděl jsem, že má něco na sobě, spatřil jsem dráty, asi to byla sebevražedná vesta,“ dodal Herrewegen.


Belgické bezpečnostní orgány mezitím zjistily identitu útočníka, jeho jméno však nezveřejnily. Podle všeho se jedná o obyvatele nechvalně známé čtvrti Molenbeek, která je v médiích označována jako „hlavní džihádistické město Evropy.“


Teroristu zastřelili vojáci hlídkující na nádraží

Podle belgických médií nebyl útočník bezpečnostním orgánům jakožto radikál dříve znám, doposud se neobjevil na seznamu sledovaných teroristů. Policii jej měla v evidenci pouze za sexuální přestupky. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek