KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šéf německé kontrarozvědky: Islamistický teroristický útok se může odehrát „každou chvíli“

Šéf německé zpravodajské služby varoval, že teroristický útok se vzhledem k počtu podezřelých teroristů v Německu může odehrát doslova „každou chvíli“. Počet islamistů na svobodě navíc stále narůstá.

...

„Islamistické teroristické útoky se v Německu mohou odehrát každou chvíli,“ řekl ve svém středečním prohlášení Hans-Georg Maassen, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV).

Maassen varoval, že „potenciál násilných islamistů v Německu se stabilně zvyšuje a bude růst i nadále“. Zdůraznil také „nezměněnou vysokou míru nebezpečí pro Německo“. Dle jeho slov se počet varování v posledních letech neustále zvyšuje a „jen od roku 2013 se ztrojnásobil“.

Minulý rok bylo Německo „prioritním“ cílem teroristů Islámského státu. Maassen dále uvedl, že kontrarozvědka zaznamenává čím dál více islamistů na německé půdě. V současnosti sleduje již 1600 podezřelých lidí. S jejich konstantním nárůstem se ale přirozeně toto sledování stává stále obtížnějším.

Také počet telefonních hovorů na horkou linku Úřadu, která byla zřízena pro získávání informací o plánovaných teroristických útocích, se během minulého roku zdvojnásobil. „Každý jednotlivý případ je důkladně zkoumán,“ zdůraznil Maassen.

Německá zpravodajská služba reagovala zavedením výkonných protiopatření, jejichž počet se zvýšil  zejména za poslední rok.

Bezpečnostní služby jsou ve stavu vysoké pohotovosti od prosince 2016, kdy řidič kamionu najel svým vozidlem do návštěvníků vánočních trhů v Berlíně, čímž zabil 12 lidí a dalších 56 zranil. Úřady obdržely informaci, že podezřelý terorista, Tunisan Anis Amri, často navštěvoval místní mešitu, a videozáznam z jeho mobilního telefonu, který ukazoval, jak přísahá věrnosti Islámskému státu.

Minulé léto zaznamenalo Německo sérii menších teroristických útoků. V červenci se před vinárnou ve městě Ansbach odpálil odmítnutý žadatel o azyl a exploze zranila 15 lidí. Ten samý měsíc zaútočil 17letý uprchlík z Afghánistánu na cestující vlaku ve městě Würzburg sekyrou, při čemž zranil 5 lidí. Útočník byl zastřelen policií, která u něj v bytě poté našla ručně vyrobenou vlajku IS.


Autor: VoZ

Zdroj: verfassungsschutz.de

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek