KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šéfové Amazonu zkouší zlepšit morálku zaměstnanců rozdáváním čokolády

Šéfové obchodního giganta Amazon zareagovali na vyšetřování ze strany listu Sunday Mirror, které odhalilo šokující pracovní podmínky zaměstnanců v jednom ze skladů ve Velké Británii. Vedoucí této pobočky se rozhodli, že se pokusí zlepšit morálku svých pracovníků tím, že jim budou denně nabízet dvě malé čokoládové tyčinky.

...

Zaměstnanci považují nový „benefit“ v podobě čokolády za urážlivý

Výsledkem sondy do pracovního života zaměstnanců Amazonu, jež odhalila šokující pracovní podmínky, jsou dvě malé čokoládové tyčinky denně. Šéfové britského skladu se rozhodli, že budou svým zaměstnancům absolvujícím 10,5hodinové směny dávat čokolády pro zlepšení morálky. Jednu v první polovině pracovního dne, druhou ve druhé.


Foto: Mirror/Alamy

Bizarní gesto odhalil dnes již bývalý zaměstnanec Amazonu Neil Drinkwater, který opustil svou práci poté, co si jeho partnerka přečetla zprávu v Sunday Mirror a on si poprvé uvědomil, čemu všemu vlastně v práci musel čelit.


Neil Drinkwater. Foto: Mirror/Peter Powel

Sondu do skladu Amazonu provedl novinář Alan Selby, který zde strávil v utajení celkem 5 týdnů. Selby odhalil, že je sklad plný zaměstnanců doslova spících na nohou kvůli vyčerpání z neustálého tlaku na plnění nemožných cílů.


Alan Selby. Foto: Mirror/Ian Tuttle

Již zmiňovaný bývalý zaměstnanec Neil Drinkwater (41) začal v Amazonu pracovat poté, co ztratil svou pozici ve stavební firmě, která zkrachovala. „Tento týden nás začali manažeři obcházet s krabicemi během první směny a každému dali čokoládovou tyčinku. Poté udělali totéž v druhé půlce směny. Já i moji kolegové jsme si mysleli, že je to kvůli článku v Sunday Mirror a považovali jsme to za urážku,“ řekl Neil minulý týden.

Pracovníkům jsou z platu strhávány peníze za poškozené zboží nebo nesplněnou práci

Zaměstnanci skladů Amazonu, kde jsou sestavovány objednávky a následně baleny a expedovány, pracují až 55 hodin týdně za 8,20 liber na hodinu (zhruba 240 Kč). Ve Velké Británii se rozhodně nejedná o žádnou závratnou sumu, zatímco je šéf Amazonu Jeff Bezos (53) nejbohatším mužem světa. Stejně jako Drinkwater je Bezos otcem čtyř dětí. V loňském roce však Bezos vydělával 2,2 milionu liber za hodinu (64 milionů Kč). Zaměstnanci tvrdí, že jsou jim z výplaty navíc ještě strhávány peníze za poškozené zboží nebo nesplněné denní cíle.


Šéf Amazonu Jeff Bezos. Foto: Reuters

Neil podal výpověď ve minulou středu po večerní směně. Podle svých slov se ještě zeptal dohlížejícího manažera na to, zda má Amazon v plánu nějaké změny ohledně zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance. „Zeptal jsem se: Četl jste ten článek v Sunday Mirror?“ řekl Neil novinářům. „Odpověděl, že ano a že pokud se ho na to bude někdo ptát, tak musí odpovědět, že Amazon zkoumá systém dosahování cílů spolu s postupy,“ pokračoval Neil. „Když jsem se ho zeptal, co si o tom myslí, odpověděl, že způsob, jakým je zde zacházeno s pracovníky, je opravdu hrozný,“ uvedl bývalý zaměstnanec s tím, že mu manažer řekl, že si šéfové Amazonu jednoduše myslí, že ten skandál „prostě nějak vyšumí.“


Foto: EPA

Zaměstnanci skladu v Tillbury v Essexu, kde Selby prováděl sondu, uvedli, že těm nejlepším zaměstnancům začali šéfové nabízet krom čokolád i obědy zdarma, aby je motivovali k dalším dobrým výkonům.

Listu Sunday Mirror se od vydání článku ozvaly stovky dalších zaměstnanců se svými zkušenostmi

Pracovníci Amazonu však vnímají rozdávání čokolád jako urážku a zároveň cítí, že se nic víc dít nebude.  Neil uvedl, že si je Amazon vědom, že lidé potřebují práci a peníze a že toho zneužívá. „Podíval jsem se na fotografii, která byla pořízena dva dny před tím, než jsem zde začal pracovat. Nemohl jsem uvěřit vlastním očím. Od té doby jsem hodně zhubl, často také trpím depresemi,“ řekl Neil, který si uvědomil, jak ho práce pro Amazon ničila a proto odešel.


Alan Selby získal ve skladu Amazonu fotografie poukazující na vyčerpání zdejších zaměstnanců. Foto: Sunday Mirror

Amazon však tvrdí, že zpráva listu Sunday Mirror je „neslučitelná se zkušenostmi mnoha tisíc zaměstnanců, kteří pracují pro firmu po celé Velké Británii.“ Na britské noviny se od vydání článku obrátily stovky zaměstnanců obchodního internetového giganta, aby se podělily o své zkušenosti. Mnozí z nich vyprávěli o únavě, depresích, úzkosti i zdravotních problémech, jiní si stěžovali na zákaz používání toalet mimo vyhrazenou dobu nebo neustálou únavu a fyzicky náročné úkoly (například lezení po žebříku).

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek