KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šéfové cementáren LafargeHolcim souzeni ve Francii za financování džihádu

Dva vrcholní představitelé francouzsko-švýcarských cementáren LafargeHolcim včetně bývalého generálního ředitele si tento pátek vyslechli obvinění z toho, že jako zástupci nejvyššího managementu věděli o financování džihádistů v Sýrii a zavírali před tím oči.

...

Posílali peníze Islámskému státu

Přední světový producent cementu LafargeHolcim poslal v letech 2013 a 2014 přes prostředníka peníze Islámskému státu a dalším militantním skupinám. Teroristé výměnou za to tolerovali fungování jejich závodu v Jalabiya na severu Sýrie, a to i navzdory zuřící válce.

V této kauze již byly obviněny čtyři osoby. Při pátečním přelíčení u pařížského soudu vypovídal generální ředitel společnosti z let 2007 až 2015 Bruno Lafont a bývalý šéf syrské pobočky Christian Herrault. Oba čelí obvinění z „financování teroristické organizace“ a „ohrožení života dalších osob“.

Ze stejných trestných činů byl již předchozí den obviněn i Eric Olsen, který se po Lafontovi stal generálním ředitelem po sloučení Lafarge se švýcarským konkurentem - společností Holcim. Všichni tři zmínění muži jsou od minulé středy ve vazbě.

Podle obžaloby dceřiná společnost koncernu Lafarge Cement Syria (LCS) od července 2012 do září 2014 zaplatila teroristům celkem 5,6 milionu dolarů (více než 122 milionů korun). Podle americké konzultační firmy Baker McKenzie putovalo z této částky více než půl milionu dolarů Islámskému státu.

Christian Herrault již dříve přiznal, že o těchto machinacích vědělo nejvyšší vedení společnosti a on osobně o tom informoval generálního ředitele Lafonta. Ten však toto obvinění popřel a tvrdil, že se domníval, že je celá situace „pod kontrolou“.

Nákup ropy z „nevládních zdrojů“

Společnost LCS je rovněž podezřelá, že uzavřela falešné poradenské smlouvy, aby jejich prostřednictvím nakoupila ropu od Islámského státu, který v červnu 2013 obsadil území v Sýrii s většinou strategických ropných ložisek.

Mezi obžalovanými je i bývalý manažer syrské továrny koncernu Frederic Jolibois, který přiznal nákup ropy z „nevládních zdrojů“, a to především od kurdských a islamistických skupin. Tím bylo porušeno embargo Evropské unie vyhlášené v roce 2011.

LafargeHolcim zůstal v Sýrii o dva roky déle než ostatní zde působící francouzské společnosti, které zemi opustily po zabrání rozsáhlých území teroristy z Islámského státu.

Vyšetřovatelé v současné době prověřují, jestli společnost LafargeHolcim neohrozila bezpečnost svých syrských zaměstnanců poté, co v létě 2012 vedení společnosti zemi opustilo.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek