KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Selhání bezpečnosti: Střelec z Paříže byl na protiteroristickém seznamu, přesto včera zabíjel

Francouzské bezpečnostní služby dnes čelí otázkám, jak je možné, že nedokázaly zabránit střelci z řad ISIS v zastřelení jednoho policisty a zranění dalších dvou. Útočník jménem Karim Cheurfi, který včera večer zahájil střelbu na Champs-Élyseés, byl na seznamu potenciálních teroristů, minulý měsíc byl dokonce zadržen. Protiteroristická policie však neměla proti 39letému muži dostatek důkazů, a tak jej zase propustila. 

...

Terorista byl už v minulosti souzen, z vězení byl propuštěn předčasně

Muž, který využíval bojové jméno Abú Yusuf al Beljiki byl už v minulosti předčasně propuštěn z vězení, kde nejspíš došlo k jeho radikalizaci. V roce 2005 byl uvězněn na 20 let za pokus o zabití dvou policistů. K útoku došlo v roce 2001 v Roissy-en-Brie v severní Francii, policisté tehdy naštěstí útok přežili.

Cheurfi byl propuštěn v roce 2016, kromě pokusu o vraždu měl na svém kontě i trestné činy spojené s prodejem drog, loupežemi či krádežemi automobilů.  Vyšetřovatelé již potvrdili, že podezřelý ještě před útokem na Champs-Élyseés upozornil na své záměry prostřednictvím zpráv v aplikaci Telegram. Ta je hojně využívána extrémisty, kteří jejím prostřednictvím posílají šifrované zprávy.


Zatykač z března letošního roku. Foto: Daily Mail

K odpovědnosti za útok na policisty se přihlásil Islámský stát, Cheurfi, který střílel kalašnikovem, byl později rovněž zastřelen.  Francouzský prezident Francois Hollande krátce po útoku řekl, že je přesvědčen o tom, že se jednalo o teroristický čin.

Záběry z místa činu

Šestý teroristický čin spáchaný v Paříži za poslední tři roky

Cheurfi, který se narodil ve Francii, žil v Chelles poblíž Paříže. Policie nalezla při prohlídce jeho bytu zbraně i střelivo. Útočník se při útoku na Champs-Élyssés zaměřil na policejní dodávku, u které zaparkoval své vozidlo a začal do policejního vozidla bezprostředně střílet. 


Policie provedla razii v útočníkově bytě poblíž Paříže

Jednoho z policistů zasáhl přímo do hlavy. Teroristu poté zastřelili další dva policisté, kteří jej sledovali při útěku z místa činu. Podle francouzské policie se jednalo o již šestý teroristický útok v Paříži za poslední tři roky.


Vozidlo, z něhož střelec zaútočil na policisty

Nejnovější útok by mohl mít podle některých pozorovatelů vliv na nadcházející francouzské prezidentské volby. Frederik Erixon, ředitel Evropského střediska pro mezinárodní politickou ekonomiku, uvedl: „Mohlo by to vést k lepšímu výkonu Marine Le Penové.“


„Pařížský útok by rozhodně mohl hrát v její prospěch,“ podotkl Vishnu Varathan, ekonom společnosti Mizuho Bank. Sama Le Penová se k útoku rovněž vyjádřila s tím, že doposud „nebyla přijata potřebná opatření k omezení těchto rizik.“

Soupeř pravicové političky Emmanuel Macron na to konto apeloval na voliče, aby si zachovali chladnou hlavu. „To, co útočníci chtějí, je smrt, vyvolání paniky a narušení demokratického procesu, kterým jsou nadcházející prezidentské volby.“


Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (4 příspěvků)

Komentáře (4)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek