KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Šerif Las Vegas: Střelec Stephen Paddock chtěl útok přežít, měl plán útěku a zřejmě i komplice

Policie z Las Vegas prohlásila, že má důkazy o tom, že útočník Stephen Paddock, který v neděli v noci na hudebním festivalu zastřelil 58 lidí a dalších zhruba 500 zranil, chtěl přežít. Vyrojily se rovněž spekulace o tom, že vzhledem k robustnosti jeho plánování někdo musel Paddockovi s přípravou masové vraždy pomáhat.

...

Policie neuvedla, o jaké důkazy se jedná

Nová informace ohledně Paddockových úmyslů se objevila spolu s několika dalšími detaily zveřejněnými místním šerifem, zatímco se vyšetřovatelé snaží přijít na motiv nejsmrtelnější masové vraždy v moderní historii USA. „Myslíte si, že to všechno provedl sám?“ zeptal se lasvegaský šerif Joseph Lombardo s odkazem na obrovský arzenál zbraní, které střelec nahromadil, i látky pro výrobu výbušnin objevené v Paddockově autě. „Musíme předpokládat, že mu v určitém okamžiku někdo pomáhal,“ dodal šerif.

Lombardo uvedl, že si 64letý důchodce a hazardní hráč rovněž pronajal luxusní pokoj přes Airbnb s výhledem na festival Life is Beautiful, který se v Las Vegas konal týden před festivalem Harvest, kde Paddock nakonec zaútočil. Šerif také řekl, že viděl důkazy o tom, že Paddcok dost možná zamýšlel svůj bezhlavý útok z hotelu Mandala Bay přežít. Lombardo však neuvedl, o jaké důkazy se konkrétně jedná.

Policejní velitel zveřejnil své poznatky na tiskové konferenci, která vyvolala mnoho dalších otázek. I po dlouhém výslechu Paddockovy partnerky Marily Danleyové, australské občanky filipínského původu, zůstává vyšetřovatelům stále záhadou, jaké byly skutečné motivy nekompromisního střelce.

Paddockovo zabíjení vyústilo v 58 obětí a dle aktualizovaných údajů v minimálně 489 zraněných. Nejprve to vypadalo, že střelec jednal zcela sám, ale nyní se vyrojily spekulace, že mu dost možná někdo pomáhal. Vyšetřovatelé však doposud nebyli schopni „identifikovat jakoukoliv osobu,“ která by se mohla na zločinu podílet (kromě jediné podezřelé Marily Danleyové).


Lombardo si myslí, že Paddock nemohl všechno zvládnout sám.

Paddockova partnerka tvrdí, že o jeho úmyslech neměla vůbec ponětí

Podle Lombarda je možné, že byl Paddock „superčlověk,“ který všechno zvládl sám, ale šerif řekl, že je pro něj „těžké tomu uvěřit.“ „Teorie jsou fajn a každý může nějakou mít. Ale já se musím zabývat fakty. Šerif se musí zabývat fakty,“ řekl agent FBI Aaron Rouse, podle něhož kolem sebe Lombardo hází jen dohady, které prozatím nejsou založeny na prokazatelných faktech.

Rouse uvedl, že FBI pracuje s „několika teoriemi,“ ale, že je zatím nebyla ochotna zveřejnit. Agent byl ve svých poznámkách výrazně opatrnější než Lombardo a odmítl sdělit, co Paddockova partnerka Danleyová řekla, když se ve středu vrátila z Filipín do USA, načež byla hned na letišti zajištěna agenty FBI. Rouse dokonce odmítl říct, zda Danleyová nadále zůstává „osobou zájmu.“


Marila Danleyová

Danleyová (62) vydala po rozhovoru s FBI prohlášení, v němž řekla, že neměla o plánovaném masakru ani tušení poté, co ji Paddock obstaral letenku na Filipíny, aby navštívila svou rodinu. Když byla na místě, poslal jí podle agentury AP 100 tisíc dolarů (zhruba 2,2 milionu korun) s tím, že si má s rodinou koupit dům. Danleyová mu podle svých slov byla za peníze vděčná, avšak zároveň se obávala, že jde o možný konec jejich vztahu.

„Nikdy by mě v žádném případě nenapadlo, že by proti komukoliv plánoval nějaké násilí,“ řekla Marila v prohlášení tlumočeném jejím právníkem. „Nikdy mi nic neřekl ani nepodnikl žádné kroky, díky kterým bych pojala podezření, že se něco stane,“ dodala Danleyová.

Lombardo však v dalším ze svých prohlášení její připomínky zpochybnil s tím, že to by řekla „každá osoba, která by se dostala do podobné situace.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek