KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Severní Korea vyhrožuje „preventivním jaderným úderem,“ pokud USA a Jižní Korea nezruší své vojenské cvičení

Spojené státy započaly spolu s jihokorejskými vojenskými jednotkami rozsáhlé vojenské cvičení, které je doposud největší společnou akcí těchto zemí na Korejském poloostrově. Severní Korea reagovala výhružkou, že provede „preventivní jaderný úder spravedlnosti,“ pokud nebude společné vojenské cvičení zrušeno.
...

Pchjongjang vnímá cvičení jako provokativní akt

Americké vojenské jednotky v posledních dnech spolu s jihokorejskou armádou zahájily historicky vůbec největší společné vojenské cvičení v rámci každoročního testování obranyschopnosti vůči Severní Koreji.

Cvičení následuje poté, co Pchjongjang minulý měsíc provedl čtvrtou jadernou zkoušku, za což si KLDR vysloužila uvalení řady přísných sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Na to Konto Pchjongjang oznámil, že bude kdykoliv připraven provést jaderný úder. 

Kim Čong-un nyní vydal agresivní varování, že nechá vypálit „úder spravedlnosti,“ pokud bude cvičení na Korejském poloostrově nadále pokračovat. Společné velení USA a Jižní Koreje Pchjongjangu opakovaně vysvětlilo, že výcvik není „provokativní povahy.“ Cvičení se zúčastní 17 000 amerických vojáků a 300 000 členů jihokorejské armády.

Jihokorejské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že nezaznamenalo u svého severního souseda žádné známky neobvyklé vojenské aktivity. „Armáda KLDR zahájí silnou ofenzivu, aby rozhodným způsobem čelila Spojeným státům a jeho následovníkům,“ uvedla v prohlášení severokorejská Komise národní obrany citovaná tiskovou agenturou KCNA.


Kim Čong-un vyhrožuje jaderným úderem. Foto: Flickr

Situací je znepokojena i Čína

Pchjongjang neustále tvrdí, že společné cvičení zahrnující vojsko Spojených států amerických, které potrvá do konce dubna, je zkouškou na vojenskou invazi. Vojenským cvičením a napětím na poloostrově je znepokojena i Čína.

„Čína je napojena na Korejský poloostrov. Z hlediska bezpečnosti celého poloostrova je naše země hluboce znepokojena tím, co se zde děje,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei. „Apelujeme na všechny strany, aby zachovaly klid, zdrženlivost a zbytečně neeskalovaly napětí,“ řekl Lei na tiskové konferenci. 

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: EPA

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (1 příspěvků)

Komentáře (1)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek
Obrovské cvičení Jižní Koreje a USA v počtu 317 00 vojáků,samozřejmě vyvolává válečné napětí na korejském poloostrově.Zákonitě musí znepokojovati i Čínu. Japonsko za této extrémně nebezpečné situce v této oblasti skrytě jedná s Ruskem. Tímto jednáním jsou znepokojeny USA.Taková jednání jsou oprávněná a jsou důsledkem vývoje v této oblasti.Japonsko se může odklonit a zneutralizovat za podpory Ruska.Opět jeden z debaklů prez.Obamy s kterými se bude muset vyrovnáva tdlouhodobě nový americký prezident.