Pchjongjang vnímá cvičení jako provokativní akt

Americké vojenské jednotky v posledních dnech spolu s jihokorejskou armádou zahájily historicky vůbec největší společné vojenské cvičení v rámci každoročního testování obranyschopnosti vůči Severní Koreji.

Cvičení následuje poté, co Pchjongjang minulý měsíc provedl čtvrtou jadernou zkoušku, za což si KLDR vysloužila uvalení řady přísných sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN. Na to Konto Pchjongjang oznámil, že bude kdykoliv připraven provést jaderný úder. 

Kim Čong-un nyní vydal agresivní varování, že nechá vypálit „úder spravedlnosti,“ pokud bude cvičení na Korejském poloostrově nadále pokračovat. Společné velení USA a Jižní Koreje Pchjongjangu opakovaně vysvětlilo, že výcvik není „provokativní povahy.“ Cvičení se zúčastní 17 000 amerických vojáků a 300 000 členů jihokorejské armády.

Jihokorejské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že nezaznamenalo u svého severního souseda žádné známky neobvyklé vojenské aktivity. „Armáda KLDR zahájí silnou ofenzivu, aby rozhodným způsobem čelila Spojeným státům a jeho následovníkům,“ uvedla v prohlášení severokorejská Komise národní obrany citovaná tiskovou agenturou KCNA.Kim Čong-un vyhrožuje jaderným úderem. Foto: Flickr

Situací je znepokojena i Čína

Pchjongjang neustále tvrdí, že společné cvičení zahrnující vojsko Spojených států amerických, které potrvá do konce dubna, je zkouškou na vojenskou invazi. Vojenským cvičením a napětím na poloostrově je znepokojena i Čína.

„Čína je napojena na Korejský poloostrov. Z hlediska bezpečnosti celého poloostrova je naše země hluboce znepokojena tím, co se zde děje,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei. „Apelujeme na všechny strany, aby zachovaly klid, zdrženlivost a zbytečně neeskalovaly napětí,“ řekl Lei na tiskové konferenci. 

 

Autor: ElS

Zdroj: Daily Mail

Foto: EPA