KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Severokorejská jaderná krize: Putin varuje před „planetární katastrofou“

Ruský prezident Vladimir Putin varoval před tím, že by eskalující severokorejská krize mohla způsobit „planetární katastrofu,“ a obrovské ztráty na životech. „Stupňování vojenské hysterie v takovýchto podmínkách je naprosto nesmyslné. Znamenalo by to smrtelný konec,“ řekl ruský vůdce novinářům v Číně. „Neexistuje jiný způsob řešení severokorejské jaderné otázky než mírový dialog,“ dodal Putin. 

...

KLDR se dle Putina obává toho, k čemu došlo v Iráku či Libyi

Severní Korea provedla v neděli svůj šestý a zdaleka nejsilnější jaderný test. Podzemní výbuch spustil zemětřesení o velikosti 6,3 Richterovy stupnice a byl silnější než bomby, které Spojené státy americké spustily na Hirošimu a Nagasaki během druhé světové války.

Putin se nyní zúčastnil summitu BRICS, který hostil vůdce Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky. Ruský prezident během posledního dne konání summitu v čínském Sia-menu uvedl, že Rusko odsoudilo provokace Severní Koreji, ale že by další sankce byly zbytečné a neúčinné.

Ruský vůdce uvedl, že zásahy v Iráku a Libyi přesvědčily severokorejského vůdce Kim Čong-una o tom, že k přežití nutně potřebuje nukleární zbraně. „Všichni si moc dobře pamatujeme, co se stalo s Irákem a Saddámem Husajnem. Jeho děti byly zabity, jeho vnuk byl tuším zastřelen, celá země zničena a samotný Saddám pověšen. Lidé v Severní Koreji si také moc dobře pamatují, jak to v Iráku bylo,“ podotkl Putin. „Klidně budou jíst trávu, ale nezastaví svůj jaderný program, aby se cítili v bezpečí,“ dodal.


Prezident Vladimir Putin na summitu BRICS. Foto: Sky News

Soul uvažuje nad přemístěním amerických jaderných zbraní na své území

Putin varoval před tím, že rozhodnutí Jižní Koreji nechat na své území přesunout americké taktické jaderné zbraně by mohlo vážně ublížit snahám o zmírnění napětí v tomto regionu. Ukázalo se, že Pchjongjang plánuje otestovat další mezikontinentální balistickou raketu (ICBM).

Soul v minulosti opakovaně zamítal možnost přesunout americké jaderné zbraně na jihokorejské území, ale ministr obrany Song Young-moo nyní řekl, že země zvažuje „všechny dostupné vojenské možnosti,“ uprostřed narůstajících hrozeb ze strany KLDR.


Severokorejský vůdce chce bránit svou zemi za pomoci mocných jaderných zbraní. Foto: Sky News

Jihokorejská armáda mezitím provádí různá vojenská cvičení, naposledy se jednalo o cvičení válečných lodí a v plánu je mnoho dalších. „Pokud nepřítel vyvolá jakoukoliv provokaci nad vodou nebo pod vodou, okamžitě zahájíme odvetu a pohřbíme jej přímo na moři,“ uvedl velitel 13. námořní flotily kapitán Choi Young-chan.

Poslední cvičení přišlo jen krátce poté, co Donald Trump a jeho jihokorejský protějšek Moon Jae-in odsouhlasili odstranění omezení velikosti raketových hlavic v Soulu a schválili dohodu o prodeji amerických vojenských zbraní a dalšího vojenského vybavení v hodnotě „mnoha miliard.“

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek