
Hlavními trhy jsou bohaté země Perského zálivu
Francouzská muslimská podnikatelka a matka Samira Amarirová po narození své dcery přemýšlela, jak jí předávat muslimskou víru přiměřeně jejímu věku a napadlo ji vytvořit hračku podobnou populární panence Barbie, ale s několika zásadními úpravami.
Tato panenka pojmenovaná „Jenna“ je oblečená do takzvané abáji – dlouhého splývavého oděvu se slušivým fialovým hidžábem na hlavě a umí odříkávat čtyři kapitoly z Koránu. Již byla zahájena její průmyslová výroba a hlavním cílovým trhem jsou bohaté země z oblasti Perského zálivu.
„Když měla moje dcera dva roky, začala jsem pro ni shánět nějaké hračky a další pomůcky,“ vysvětlila Samira Amarirová pro agenturu Reuters svoji inspiraci. „Napadlo mě tedy vytvořit hračku, s jejíž pomocí by se během hraní snadno a rychle učila Korán.“
Podoba panenky je zcela původní. K jejímu návrhu Samira použila on-line dostupný modelovací software. Pro její vzhled zvolila tmavší pleť a jemný make-up. Panenčino jméno Jenna je odvozené od arabského výrazu pro nebe.
Verše z Koránu jsou vybrané pro snadné zapamatování
„Považuji za důležité, aby tato panenka mé dceři ukázala něco, s čím se může ztotožnit, anebo alespoň, aby v ní nalezla rysy své matky,“ dodala Samira Amarirová.
Čtyři kapitoly, které Jenna umí odříkat, jsou krátké a vybrané tak, aby si je děti mohly snadno zapamatovat. Samirina dcera během několika dnů, co si s panenkou hrála, začala tyto verše opakovat.
Samira Amarirová přípravě výroby panenky obětovala čtyři roky včetně mnoha cest do vybraných čínských továren.
Nyní se spolu se svojí rodinou stěhuje z Francie do Spojených arabských emirátů, aby zde v tomto bohatém a nábožensky konzervativním regionu pomohla panenku uvést na trh. Kromě Spojených arabských emirátů byl v průběhu letošního roku zahájen prodej panenky též v Saúdské Arábii, Bahrajnu a Kuvajtu.
Komentáře (0)