KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Slovensko chce hostit centrum NATO na svém území

Slovenský ministr obrany Martin Glváč oznámil, že Slovensko se chce stát hostitelskou zemí pro jedno z velitelských center NATO. Severoatlantická aliance nyní vytváří síť center ve střední a východní Evropě.
...

V centru by mělo pracovat 50 lidí

Nové centrum NATO by mělo vytvořit místo až pro 50 lidí, z nichž polovina by byla z řad slovenských vojenských a civilních odborníků. Podle Tomáše Valáška, slovenského velvyslance při NATO, by centrum pomohlo vytvořit účinný systém obrany členských států podél východní hranice. O velitelské centrum má vedle Slovenska zájem i Maďarsko. I Maďarsko má dobré předpoklady k tomu, aby mohlo v případě konfliktu na tomto území nasadit rychlé síly. Podmínkou NATO je, aby toto nasazení nebylo pomalejší, než 48 hodin po varování o bezprostředním ohrožení.

Plán výstavby souvisí s krizí na Ukrajině

Slovensko chce hostit středisko NATO hlavně v případě, pokud se krize na Ukrajině bude i nadále prohlubovat. I tak ale slovenští představitelé říkají, že ideálem by samozřejmě bylo ukončení krize na základě mírové dohody. Slovensko vyjadřuje svou podporu ukrajinské suverenity, vláda chce Ukrajině poskytnout jak ekonomickou, tak i poradní pomoc. Nyní například díky svým rezervám posílá Slovensko Ukrajině plyn, a to za nižší cenu, než ji stanovuje Rusko.

Autor: ElS, Zdroj: ITAR TASS

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek