KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Slovensko nepřijalo ukrajinskou stížnost ohledně plynu

Slovenský provozovatel plynovodu Eustream zamítl stížnost Kyjeva na odmítnutí navrácení části trasy spojující obě země, což by mohlo umožnit Ukrajině získat více plynu z Evropy. Tento konflikt přichází v době, kdy chce Moskva poskytovat Evropě plyn s tím, že obejde Ukrajinu.
...

Podle Jaceňuka Eustream porušuje právo EU

Kyjev opakovaně požádal provozovatele plynové sítě Slovenska, aby umožnil reverzní plyn proudící přes jeden ze čtyř plynovodů překračujících ukrajinsko-slovenské hranice. Žádost zaslal v oficiálním dopise ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Eustream však tuto žádost odmítl z důvodu přenosu kontraktu na ruský Gazprom Export. "Tyto ukrajinské a evropské energetické společnosti nejsou schopny používat tento konektor plynu", stěžoval si Jaceňuk. Trval na tom, že "smlouva mezi Eustream a Gazpromem je v přímém rozporu s právem EU."

Slovenský plynový tok by umožnil Ukrajině ukončit závislost na Gazpromu a importovat všechen plyn z EU. Tím by se zmírnilo celkové napětí a snížilo narušení dodávek plynu na Ukrajinu", dodal Jaceňuk. Nicméně slovenský operátor plynové sítě, který má většinu svých příjmů z vybírání ruského plynu na hranici s Ukrajinou, odkud jej vede dál na západ, tvrdí, že se Kyjev ohledně výhodného kontraktu mýlí. Provoz hraniční plynové stanice se řídí podle zvláštních dohod a technických podmínek, nikoliv podle smlouvy, o které hovoří Kyjev. Stížnost Ukrajiny je tedy podle Eustreamu irelevantní.
 

Slovensko poskytovalo Ukrajině až 50 procent její spotřeby

Podle Eustreamu je úroveň současného převodu plynu na trase na Ukrajinu zhruba 20,9 metrů krychlových za den, zatímco celková kapacita potrubí je 40 metrů krychlových. Slovensko však dodává, že je připraveno na jednání s Ukrajinou, Evropskou komisí i Gazpromem, aby pomohlo Ukrajině dosáhnout plně standardizovaného převodu plynu na hranicích mezi oběma zeměmi. Slovensko však musí také trvat na své povinnosti přepravit plyn do mnoha zemí EU.

Tok ze Slovenska pokrývá až 50-ti procentní spotřebu Ukrajiny, Maďarska i Polska. Dodávky ze Slovenska tvoří největší procento z celkového objemu. Letošní zimu si Bratislava stěžovala, že se dodávky ruského plynu ztenčily až o 50%, obdobné problémy měly i další sousední státy, například Polsko. Zdálo se, že tímto způsobem Rusko trestalo ostatní země za to, že dodávají plyn Ukrajině. Slovensko a Ukrajina podepsaly společnou dohodu v dubnu roku 2014, ve které se psalo, že státy EU mohou skrze slovenský plynovod na Ukrajinu plyn dodávat. Nedůvěřivý Kyjev v Bratislavě vyjednával dohodu dlouhé měsíce, než byla nakonec podepsána.

Autor: ElS, Zdroj: BNE
Foto: Stilgherrian CC BY 2.0

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek