KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Sníh pokryl Saharu potřetí za 40 let, za jeden den napadalo přes 40 centimetrů

Více než 40 centimetrů sněhu pokrylo město uprostřed Sahary po nevídané zimní bouři, která se v neděli přehnala nad oblastí. Jedná se o již třetí případ za posledních 37 let, kdy bylo město Ain Sefra v Alžírsku svědkem toho, že se obvykle červené písečné duny zbarvily do bíla. 

...

Sníh vydržel na písečných dunách téměř celý den

Sníh začal padat v nedělních ranních hodinách a rychle se začal na písku kupit. Zatímco v centru města bylo jen něco kolem 3 až 6 centimetrů, písečné duny na jeho okraji byly celé pokryté.


Fotograf Karim Bouchetata, který scenérii nafotil, uvedl: „Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme se probudili a uviděli sníh. Ten pak vydržel skoro celý den a začal tát až kolem páté hodiny odpolední.“


Město přezdívané jako „brána do pouště“ zažilo sněhovou pokrývku také v roce 2016 krátce po Vánocích, což způsobilo velký chaos. Cestující zůstali uvíznutí v autobusech poté, co byly silnice zasněžené a zledovatělé. I tehdy fotograf Bouchetata pořídil unikátní snímky mapující nezvyklou sněhovou pokrývku na pouštním písku.

Když napadl sníh před rokem, nejvíce to potěšilo místní děti

Obdobná situace nastala i v lednu roku 2017, z čehož měly radost hlavně místní děti, které ze sněhu vyráběly sněhuláky a dokonce se klouzaly na písečných dunách. Před rokem 2016 však byla dlouhá pauza, naposledy napadl sníh v Ain Sefře dne 18. února roku 1979, sněhová bouře tehdy trvala jen půl hodiny.


Mluvčí místní meteorologické stanice uvedl: „Studený vzduch byl během víkendu zatlačen na jih do severní Afriky v důsledku vysokého tlaku v Evropě.“ Město Ain Sefra se nachází 3 280 metrů nad mořem a je obklopeno pohořím Atlas.


Navzdory takto vysoké nadmořské výšce je zde sníh opravdu výjimečný, v lednu zde bývá v průměru kolem 6 až 12 stupňů Celsia. Saharská poušť pokrývá většinu severní Afriky, za posledních několik stovek tisíc let prošla mnoha změnami, co se teploty i vlhkosti týče. 

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek