
Sníh vydržel na písečných dunách téměř celý den
Sníh začal padat v nedělních ranních hodinách a rychle se začal na písku kupit. Zatímco v centru města bylo jen něco kolem 3 až 6 centimetrů, písečné duny na jeho okraji byly celé pokryté.
Fotograf Karim Bouchetata, který scenérii nafotil, uvedl: „Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme se probudili a uviděli sníh. Ten pak vydržel skoro celý den a začal tát až kolem páté hodiny odpolední.“

Město přezdívané jako „brána do pouště“ zažilo sněhovou pokrývku také v roce 2016 krátce po Vánocích, což způsobilo velký chaos. Cestující zůstali uvíznutí v autobusech poté, co byly silnice zasněžené a zledovatělé. I tehdy fotograf Bouchetata pořídil unikátní snímky mapující nezvyklou sněhovou pokrývku na pouštním písku.
Když napadl sníh před rokem, nejvíce to potěšilo místní děti
Obdobná situace nastala i v lednu roku 2017, z čehož měly radost hlavně místní děti, které ze sněhu vyráběly sněhuláky a dokonce se klouzaly na písečných dunách. Před rokem 2016 však byla dlouhá pauza, naposledy napadl sníh v Ain Sefře dne 18. února roku 1979, sněhová bouře tehdy trvala jen půl hodiny.

Mluvčí místní meteorologické stanice uvedl: „Studený vzduch byl během víkendu zatlačen na jih do severní Afriky v důsledku vysokého tlaku v Evropě.“ Město Ain Sefra se nachází 3 280 metrů nad mořem a je obklopeno pohořím Atlas.
Navzdory takto vysoké nadmořské výšce je zde sníh opravdu výjimečný, v lednu zde bývá v průměru kolem 6 až 12 stupňů Celsia. Saharská poušť pokrývá většinu severní Afriky, za posledních několik stovek tisíc let prošla mnoha změnami, co se teploty i vlhkosti týče.
Komentáře (0)