KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Snowden: Terorismus by byl minoritní hrozbou,„i kdyby se 11. září opakovalo každý rok“

Bývalý zaměstnanec americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden uvedl, že tato zpravodajská agentura využívá zveličování hrozby terorismu ve svůj prospěch, zejména ve své snaze o hromadný dohled nad veřejností. Snowden se domnívá, že by terorismus stále byl menší hrozbou než řada jiných problémů, i kdyby se 11. září „opakovalo každý rok“.

...

Trump je „příkladem systematického selhání racionality“

V exkluzivním rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel bývalý zaměstnanec americké NSA řekl, že ačkoliv je terorismus „skutečným problémem,“ vyžádal si mimo válečné zóny mnohem méně životů než například automobilové nehody nebo infarkty. „Dokonce i v případě, že by se 11. září opakovalo v USA každý rok, bude terorismus mnohem menší hrozbou než celá řada dalších věci,“ řekl Snowden.

Bývalý zaměstnanec bezpečnostní agentury rovněž uvedl, že je terorismus „ideálním příkladem narůstající kultury strachu“ a poznamenal, že jej „zpravodajská komunita využila k tomu, aby k němu mohla přistupovat se zcela novou dynamikou masového sledování.“

Podle Snowdena je však „nejtragičtější částí“ to, že se „samotný proces terorizování stal systematickým.“ „Jak jinak bychom si mohli vysvětlit jednání Donalda Trumpa, když ne systematickým selháním racionality?“ zeptal se Snowden, který zároveň poznamenal, že se podobné věci dějí i na místech, jako je Polsko či Maďarsko, kde vládnou autoritářští vůdci.


Hromadný dohled je dle Snowdena využíván k různým druhům špionáže

„Myslím, že se jedná o novou atmosféru strachu, která se nezmění, dokud se my, veřejnost, nenaučíme rozpoznávat způsob této alchymie a rozpoznávat strach, když je nám prezentován. Musíme se naučit pracovat s tímto strachem a převést ho na energii, kterou lze využít k vybudování lepší společnosti než k jejímu oslabení a terorizaci. Ale tohle nedokázal ani [bývalý prezident Barack Obama] Obama,“ řekl bývalý bezpečnostní pracovník.

Snowden rovněž zdůraznil, že „neexistují žádné důkazy, že tyto programy hromadného sledování zastavují teroristické útoky.“ 

„Pokud nám nikdo nedokáže prokázat, že jsou díky těmto opatřením odhaleny teroristické buňky a přesto nám tvrdí, že jsou tato opatření nezbytná, proč tomu tak je? Protože jsou velmi zajímavá pro další oblasti špionáže, jako v případě hovorů mezi Kofi Annanem a Hillary Clintonovou,“ uvedl Snowden s odkazem na telefonní hovor, který zachytila německá zpravodajská agentura BND v roce 2012.

Edward Snowden žije od roku 2013 v Rusku, kam se odstěhoval poté, co na veřejnost vypustil tisíce utajovaných dokumentů týkajících se postupů hromadného sledování veřejnosti ze strany NSA. Bývalý pracovník bezpečnostní agentury nemůže opustit zemi kvůli hrozbě jeho vydání do Spojených států, kde je na něj vydán zatykač. Ale když byl rozhovoru pro Der Spiegel dotázán,zda mu to stálo za to, odpověděl bez zaváhání, že ano.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek