KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Sony pod palbou kritiky: Ochráncům dětí se nelíbí scény domácího násilí v nové videohře

Poprask a silnou odezvu rozpoutala chystaná videohra Detroit: Become Human, ve které otec umlátí své dítě k smrti a hráč ho může zastavit použitím střelné zbraně.

...

Proti hře Detroit: Become Human, jejíž vydání je chystané na příští rok, se silně ohradila zakladatelka „linky bezpečí“ Childline, Esther Rantzen, podle které je hra „zvrácená a odporná“.

Rantzen již kontaktovala herní divizi Sony Interactive Entertainment s požadavkem, aby byly scény domácího násilí ze hry odstraněny, anebo byla hra stažena z prodeje.

„Násilí vůči dětem není zábavou. Není to hra. Je to skutečná noční můra pro tisíce dětí, které si tímto scénářem procházejí. Tvůrci hry by se měli stydět. Myslím, že je to perverzní. Kdo se domnívá, že je mlácení dětí zábavou?,“ ptá se v rozhovoru pro Daily Mail.


Své si přisadil Andy Burrows z Národní asociace lidí ohrožených v dětství: „Jakákoli hra, která trivializuje nebo normalizuje dětský útlak či domácí násilí kvůli zábavě, je neakceptovatelná.“

Otec umlátí své dítě

Kritikům hry vadí především sekvence, v níž otec desetiletého dítěte umlátí svého potomka k smrti, přičemž tomuto výjevu předchází scény dětského křiku ze strachu z otce a hádky u rodinné večeře doprovázené sprostými nadávkami.


Tvůrce hry David Cage však scény ve hře brání a popisuje je jako „velmi silné a emocionální.“

Ve hře Detroit: Become Human se hráči ujmou role kyborga, který se stará o domácnost výbušného otce a jeho malé dcery. Hráči během hry dostávají možnost ovlivnit, kudy se příběh bude vyvíjet, řadě událostí tak budou moci různými způsoby zabránit.


Tvůrce hry David Cage.

Cage si postupy již dříve ozkoušel kupříkladu ve hře Heavy Rain, jež rovněž řešila morálku svých postav a narážela na téma domácího násilí. Tehdy se však proti hře žádná vlna odporu nezvedla.

Tvůrce hru brání

Ke hře Detroit: Become Human v rozhovoru dodal: „Pokud se na hru opravdu podíváte a zahrajete si ji, pochopíte, že hra není o domácím násilí. Je to součást Kařina příběhu. Není jeho obětí a je to krásný příběh. Věřím, že s vámi výsledek emocionálně pohne.“


GTA: Sand Andreas pobouřilo násilím i sexuálními scénami.

Kritiku si však opakovaně vysloužila například herní série Grand Theft Auto za své bezuzdné podněcování k násilí a v případě titulu San Andreas i skryté sexuální scény. Kritika však opakovaně přehlížela fakt, že uvedená hra byla označena jako „pouze pro dospělé“ a tudíž by se běžně neměla dostat do rukou dětem bez souhlasu rodičů.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek