KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Soud odsoudil Arab Bank za financování terorismu

Porota amerického soudu včera odsoudila banku Arab Bank za poskytování materiální podpory palestinskému radikálnímu hnutí Hamás. Za trest musí banka nyní odškodnit oběti asi 20 útoků, které hnutí provedlo v Palestině a na území Izraele.
...

Banka odškodní oběti 20 útoků Hamásu

Porotci potřebovali ke konečnému rozhodnutí méně než dva dny. Před tím se po dobu šesti týdnů odehrával u brooklynského soudu v New Yorku federální soud s Arab Bank. Právníci označují tento spor za vůbec první civilní spor týkající se financování terorismu, který se dostal k americkému soudu. Žalobu na banku podalo před 10 lety téměř 300 Američanů, když se oni sami, nebo jejich příbuzní stali oběťmi útoků Hamásu v letech 2001 až 2004. Banka prý tehdy vědomě udržovala účty členů Hamásu a prováděla platby na účty rodin bombových atentátníků.

Podobnému obvinění čelí další dvě bankovní společnosti

Soud o konkrétní výši odškodného bude teprve následovat. Obhájci banky už podle agentury AFP zvažují odvolání. Stejnému obvinění, jako Arab Bank, nyní čelí v New Yorku také Bank of China a Credit Lyonnais. První zmiňovaná měla poskytovat služby islámským džihádistům z Palestiny a druhá rovněž pomáhat Hamásu. Oba finanční domy veškerá obvinění odmítly.

Autor: ToD, Reuters

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek