KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Soud zmírnil Trumpův zákaz cestování, rozšířil definici blízkého rodinného příslušníka

Americký soudce rozhodl, že prarodičům a dalším příbuzným lidí žijících ve Spojených státech nesmí být zakázán vstup do země v rámci zákazu cestování prezidenta Donalda Trumpa.

...

Náraz tvrdé imigrační politiky

Toto rozhodnutí soudce Derricka Watsona z havajského okresního soudu je pro Trumpovu plánovanou tvrdou imigrační politiku poměrně velkým právním zásahem.

Soudce uvedl, že rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo v zákazu vyloženo příliš úzce. Toto rozhodnutí, které Nejvyšší soud vydal minulý měsíc, částečně obnovilo zákaz vstupu do země uprchlíkům a občanům šesti převážně muslimských zemí.

V rozhodnutí bylo uvedeno, že na území Spojených států mohou vstoupit pouze lidé s rodinnými vazbami „v dobré víře“ (bona fide). Nicméně Trumpova administrativa rozhodla, že mezi tyto rodinné příslušníky nepatří prarodiče, vnuci a vnučky, švagři a švagrové, strýcové a tety, neteře a synovci a bratranci.

Soudce Watson však s touto kategorizací nesouhlasil a nařídil, že tato omezení nesmí být uplatňována. Definici blízkého rodinného příslušníka, kterou stanovila Trumpova administrativa, označil jako „neoprávněně restriktivní“.

„Zdravý rozum například říká, že definice blízkých rodinných příslušníků zahrnuje prarodiče. Prarodiče jsou skutečně ztělesněním blízkých rodinných příslušníků,“ napsal Watson. Jeho rozhodnutí má dalekosahající důsledky pro celé Spojené státy.

Watson je jedním z přibližně 700 soudců okresních soudů, které jsou však součástí federálního systému, a nejedná se tak o místní státní soudy. Jejich funkcí je vykládat právo v oblasti federálních záležitostí za použití přenesených pravomocí Nejvyššího soudu.

Naděje pro uprchlíky s blízkým příbuzným v USA

Nové rozhodnutí poskytuje také naději uprchlíkům, kteří již mají ve Spojených státech blízkého příbuzného, protože by jim nyní mělo být umožněno do USA vstoupit, a to navzdory skutečnosti, že Trumpova limitu pro přijímání uprchlíků ve výši 50 000 bylo již dříve tento týden dosaženo.

Havajský generální prokurátor Douglas Chin uvedl, že rozhodnutí znamená, že vláda již nemůže ignorovat „rozsah“ rozhodnutí Nejvyššího soudu a upravovat si ho „podle toho, jak se jim to hodí“.

„Členové rodiny byli odloučeni a skuteční lidé již trpěli dost. Soudy shledaly, že toto výkonné nařízení nemá žádné opodstatnění z hlediska zastavení terorismu a je pouhou záminkou k nelegální a protiústavní diskriminaci,“ řekl Chin a dodal, že Havaj se připravuje na slyšení u Nejvyššího soudu, které proběhne později tohoto roku.


Rozhodnutí soudu zásadně zmírňuje tvrdou politiku Donalda Trumpa.

Trumpův zákaz cestování do Spojených států vztahující se na občany Íránu, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu je kontroverzní již od jeho oznámení.

Nejvyšší soud stále projednává současnou verzi zákazu a umožnil, aby v červnu vstoupil v platnost dočasný zákaz, který bude platit, než soud dospěje k definitivnímu závěru.

Trump uvádí, že tato omezení jsou nezbytná pro zachování bezpečnosti v Americe a pro zabránění teroristickým útokům. Nicméně kritici, mezi které patří i celé státy či organizace pro podporu uprchlíků, tvrdí, že se jedná o diskriminační zákaz proti muslimům.

Nejvyšší soud by měl vydat své plné a konečné rozhodnutí v říjnu.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek