KATEGORIE
SPECIÁLNÍ PROJEKTY
BLOGY
Přihlásit se
ODEBÍRAT ZPRÁVY
zpravy

Španělsko čelí kritice za umístění migrantů do věznice během azylového řízení

Španělská vláda hájí své rozhodnutí umístit do vězení téměř 500 migrantů, kteří do země připluli na člunech.

...

„Ve věznici jim bude lépe než v táborech“

V reakci na kritiku organizací na ochranu lidských práv španělská vláda oznámila, že k tomuto kroku přistoupila kvůli nedostatku volných míst v uprchlických detenčních zařízeních.

„Došli jsme k závěru, že bude lepší, když budou migranti shromážděni v prostorách s nejmodernějšími technologiemi, zdravotní péčí, sprchami, vytápěním, lůžky a sportovními možnostmi, než je umístit do táborů, jako se to děje v některých jiných zemích,“ řekl španělský ministr vnitra Juan Ignacio Zondo pro rozhlasovou stanici Onda Cero.

Od minulého čtvrtku podle informací ministerstva vnitra připlulo na jih Španělska v několika lodích téměř tisíc migrantů. Většinu z nich tvoří Alžířané.

Polovina z nich přijela do kraje Murcia na jihovýchodním pobřeží Španělska, odkud jich byla většina umístěna do nově vybudované věznice v jihošpanělském městě Archidona poblíž Malagy. Jako první o tom informovala místní organizace hájící práva migrantů Malaga Acoge.

„Důrazně proti tomuto opatření protestujeme,“ řekl šéf této organizace Alejandro Cortina. „Nevíme, jestli tam budou pod dozorem vyšetřovatelů odhalujících pašování lidí nebo budou pod soudním dohledem podobně jako v uprchlických detenčních zařízeních.“

Více než trojnásobný nárůst počtu nových uprchlíků

Migranti připlouvající do Španělska jsou většinou nejprve posláni do policejních středisek, kde jsou identifikováni a zaregistrováni. Následně jsou umístěni do uprchlických detenčních zařízení, kde čekají na vyřízení své žádosti o azyl.

Jezuitská migrační služba, která se v uprchlických zařízeních stará o migranty, též rozhodnutí vlády zkritizovala. Umístění uprchlíků do zařízení, kde by si od příštího roku měli odpykávat své tresty odsouzení, podle ní porušuje „práva a ústavní záruky“ a „neoprávněně tyto lidi kriminalizuje“.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že od počátku letošního roku do poloviny listopadu připlulo ke španělským břehům 17 687 migrantů. Za stejné období loňského roku to přitom bylo „pouze“ 5445 migrantů.

Pro srovnání připlulo do poloviny listopadu do Itálie 114 000 migrantů a do Řecka asi 25 000. Španělsko se ale postupně stává stále více oblíbeným cílem pro migranty, kteří se na své cestě do Evropy snaží vyhnout válkou zmítané Libyi.

ZPĚT NA KATEGORIE

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Vstoupit do diskuse (0 příspěvků)

Komentáře (0)

ODESLAT ZPRÁVU
Vložit obrázek